Türkiye'de bölgesel kalkınmada yeşil farklılıklar
Green differences of regional development in Türkiye
- Tez No: 954873
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ DULUPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Günümüzde yaşadığımız ekonomik, ekolojik, gıda ve enerji krizleri, ülkelerin bölgesel kalkınma stratejilerini yeşil bir kalkınma yoluna yönlendirmiştir. Bölgesel kalkınma stratejileri yeşil ve yeşil olmayan bölgelerin potansiyel ve imkanlarını kullanarak ekonomik ve sosyal bir kalkınmanın gerçekleştirilmesi üzerine oluşturulmaktadır. Yeşil bölgesel kalkınma stratejilerinin uygulanmasında kullanılan yöntemler, dijitalleşme ve bölgesel inovasyondur. Bölgesel bir yeşil dönüşüm çok düzeyli bir perspektif ile yerleşik sosyo-teknik sistemlerin değişmesiyle gerçekleşecektir. Çalışmanın amacı, yeşil dönüşümün Türkiye'deki bölgesel kalkınmaya olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma ile bölgelerin kalkınmasında yeşil dönüşümünün mevcut durumu incelenmektedir. Bu kapsamda Türkiye'deki 81 il çalışmanın odağını oluşturmaktadır. 2016 yılına ait verilerden yararlanılarak iki ayrı metodoloji kullanılmıştır. Son olarak 2014-2023 ve 2024-2028 bölge planları incelenerek, yeşil dönüşümde bölgesel farklılıklar araştırılmıştır. Araştırmada öncelikle Türkiye'deki bölge planları incelemesi yapılmıştır. Bölge planları incelemesi sonucunda içerik analizi yapılmıştır. Anahtar kelime yoğunluğu ile yapılan içerik analizinde Türkiye'nin 26 bölge planında yeşil bölgesel kalkınmaya ait konuların ne kadar ele alındığı incelenmiştir. Ardından Türkiye'nin 81 ili için Veri Zarflama Analizi(VZA) metodolojisi kullanılarak iller karşılaştırılmıştır. Aynı tarih için VZA'da kullanılan göstergeler ile Promethee yöntemi kullanılarak iller arasında bir başka karşılaştırma yapılmış ve her iki yöntem arasındaki sıralama ilişkisi spearman korelasyon katsayısı yoluyla araştırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sıralama farklılıkları olduğu görülmüştür. İki yöntem arasındaki sıralama ilişkisi incelendiğinde aynı yönde zayıf bir ilişki görülmüştür. Her iki yöntemde de uygulanan matematiksel farklılıklar bu sonuca yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic, ecological, food and energy crises we are experiencing today have directed the regional development strategies of countries towards a green development path. Regional development strategies are based on developing a high level environmental performance by using the existing potential and opportunities of green and non-green regions and achieving economic and social development. Digitalization and regional innovation systems are used in the implementation of green regional development strategies. A regional green transformation will be occured by changing the established socio-technical sytems with a multi-level perspective. The aim of the study is to examine the impact of green transformation on regional development in Turkey. This study examines the current status of green transformation in the development of regions. In this context, the focus of the study is on 81 provinces in Turkey . Two different methodologies were used, utilizing data from 2016. Finally regional plans for 2014-2023 and 2024-2028 were examined to investigate regional differences in green transformation. In this research firstly regional plans in Turkey were examined. Content analysis was conducted based on the regional plan analysis. A content analysis, based on keyword density, examined the extent to which green regional development issues were addressed in Turkey's 26 regional plans. The provinces were then compared using the Data Envelopment Analysis (DEA) methodology for all 81 provinces in Turkey. Another comparison was made between the provinces for the same period using the indicators used in DEA and the Promethee method, and the ranking relationship between the two methods was investigated using the Spearman Correlation Coefficient. The analysis revealed differences in ranking. An examination of the ranking relationship between the two methods revealed a weak correlation in the same direction. The mathematical differences applied in both methods led to this conclusion.