Adli yargı alanında travma mağdurları ile çalışan bireylerin psikolojik dayanıklılık ve ikincil travmatik stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between psychological resilience and secondary traumatic stress levels among individuals working with trauma victims in the judicial system
- Tez No: 954876
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT NASIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, adli yargı alanında travma mağdurlarıyla çalışan profesyonellerde psikolojik dayanıklılık ile ikincil travmatik stres arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu iki değişkenin cinsiyet, mesleki deneyim süresi ile travma mağdurlarıyla çalışma sıklığına göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Örneklem, 23–59 yaş aralığında (ortalama yaş = 30.49) olan ve farklı mesleki unvanlara sahip 373 adli yargı çalışanından oluşmaktadır. Katılımcıların %61.1'i kadın, %38.9'u erkektir. Mesleki dağılım açısından değerlendirildiğinde, katılımcıların %28.4'ü avukat, %18'i psikolog, %16.6'sı psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanı, %37'si sosyal hizmet uzmanıdır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği ile toplanmıştır. Psikolojik dayanıklılık ve ikincil travmatik stres arasındaki lineer ilişki Pearson korelasyon analiziyle; demografik alt gruplar arasındaki farklar ise bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve parametrik olmayan koşullarda Kruskal-Wallis H testiyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, Hayes PROCESS makrosu (Model 4) kullanılarak mesleki deneyim süresi ile ikincil travmatik stres arasında psikolojik dayanıklılığın aracılık etkisi sınanmıştır. Analizler sonucunda, psikolojik dayanıklılık ile ikincil travmatik stres arasında orta düzeyde, negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Cinsiyetin psikolojik dayanıklılık ya da ikincil travmatik stres üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Travma mağdurlarıyla haftalık temas sıklığı da ikincil travmatik stres ile ilişkili çıkmamıştır. Buna karşılık, mesleki deneyim süresi arttıkça ikincil travmatik stres düzeyinin azaldığı ve bu ilişkide psikolojik dayanıklılığın kısmi bir aracı olarak işlev gördüğü belirlenmiştir. Bulgular, adli yargı çalışanlarında psikolojik dayanıklılığın ikincil travmatik stresin azaltılmasında koruyucu bir faktör olabileceğini ve mesleki deneyime bağlı stresin azalmasına katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Çalışma, adli yargı kurumlarında travma odaklı eğitim, düzenli süpervizyon ve psikolojik dayanıklılığı güçlendiren programların sistematik biçimde uygulanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience and secondary traumatic stress among professionals working with trauma victims in the judicial system, and to investigate whether these variables differ based on gender, length of professional experience, and frequency of contact with trauma victims. The sample consists of 373 judicial employees with various professional titles, aged between 23 and 59 years (M = 30.49). Of the participants, 61.1% were female and 38.9% were male. In terms of professional distribution, 28.4% were lawyers, 18% were psychologists, 16.6% were guidance and psychological counseling specialists, and 37% were social workers. Data were collected using a Demographic Information Form, the Psychological Resilience Scale for Adults, and the Secondary Traumatic Stress Scale. The linear relationship between psychological resilience and secondary traumatic stress was analyzed using Pearson correlation analysis; differences between demographic subgroups were examined using independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and, under non-parametric conditions, the Kruskal-Wallis H test. Additionally, the mediating role of psychological resilience in the relationship between professional experience and secondary traumatic stress was tested using Hayes' PROCESS macro (Model 4). The results indicated a moderate, negative, and statistically significant relationship between psychological resilience and secondary traumatic stress. Gender did not have a significant effect on either psychological resilience or secondary traumatic stress. Similarly, frequency of weekly contact with trauma victims was not found to be significantly associated with secondary traumatic stress. However, as professional experience increased, levels of secondary traumatic stress decreased, with psychological resilience serving as a partial mediator in this relationship. The findings suggest that psychological resilience may serve as a protective factor against secondary traumatic stress in judicial professionals and may contribute to reduced stress associated with professional experience. The study highlights the importance of implementing trauma-informed training, regular supervision, and programs aimed at strengthening resilience within judicial institutions.