Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdü ve temerrüdünün sonuçları
Contractor's default and the consequences of default in a construction agreement in exchange for land share
  1. Tez No: 954877
  2. Yazar: ŞÜKRÜ EVREN KIRICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÖRTTEPE OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde, yüklenicinin edimini ifa etmemesi sonucunda ortaya çıkan temerrüdü ve bunların doğurduğu sonuçlar incelenmiştir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi; eser ve taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin özelliklerini bünyesinde barındırmakta olup, uygulamada hem teknik hem hukuki açıdan birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Tez kapsamında ilk olarak sözleşmenin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafları, şekil şartı ve taraflara yüklediği borçlar değerlendirilmiştir. Devamında ise yüklenicinin temerrüdüne yol açan sebepler ele alınmış; bu çerçevede temerrüdün oluşumu için aranan muacceliyet, ifa imkânı, kusur, ihtar gibi şartlar detaylandırılmıştır. Yüklenicinin mütemerrit olması arsa sahibinin sahip olduğu aynen ifa, tazminat talebi ya da sözleşmeden dönme gibi seçimlik haklar, Yargıtay kararları ve doktrindeki görüşler ışığında analiz edilmiştir. Ayrıca cezai şart ve götürü tazminat uygulamaları, ek işlerin temerrüde etkisi, sözleşmenin uyarlanması ve sona erdirilmesi gibi konulara da yer verilmiştir. Bu çalışma, söz konusu sözleşme türünün doğurduğu hukuki sorunlara çözüm önerileri sunmayı ve bununla birlikte uygulayıcılar açısından yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines construction contracts based on land share, which are private law agreements, within the framework of the contractor's default due to failure to fulfill their obligations and the legal consequences arising from such default. This hybrid structure, which combines elements of both a contract of work and a preliminary real estate sale agreement, brings about numerous technical and legal challenges in practice. The study first evaluates the legal nature of the contract, the parties involved, the form requirements, and the obligations imposed on each party. It then explores the legal and factual grounds leading to the contractor's default, detailing the conditions necessary for default to occur, such as maturity, the possibility of performance, fault, and notice. In the event of the contractor's default, the landowner's optional rights—such as specific performance, compensation claims, or contract termination—are analyzed in light of decisions by the Court of Cassation and scholarly opinions. Additionally, the thesis discusses topics such as penalty clauses and lump-sum damages, the impact of additional work on default, contract adaptation, and termination. This study aims to offer solutions to the legal problems arising from this type of contract and to serve as a practical guide for practitioners.