Toplu beslenme sisteminde mavi yakalı çalışanlarda vardiya durumunun, tükenmişlik sendromu, diyet kalitesi ve glisemik indeks ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between shiftwork and burnout syndrome, diet quality and glycemic index in blue-collar workers in food service system
- Tez No: 954912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAN ÇETİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
TOPLU BESLENME SİSTEMİNDE MAVİ YAKALI ÇALIŞANLARDA VARDİYA DURUMUNUN, TÜKENMİŞLİK SENDROMU, DİYET KALİTESİ VE GLİSEMİK İNDEKS İLE İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmanın amacı toplu beslenme hizmeti veren bir kurumda çalışan mavi yaka çalışanlarda vardiya durumunun, tükenmişlik sendromu, diyet kalitesi ve diyet glisemik indeksi ile arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya katılan (n=122) bireylerle yüz yüze görüşülerek anket uygulanmıştır. Diyet kalitesi“Diyet Kalitesi İndeksi-Uluslararası”(DKİ-U), tükenmişlik durumu“Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu”(TÖ-KF) ile değerlendirilmiş ve diyet toplam ve öğün glisemik indeks (GI) değerleri glikoz referans alınarak hesaplanmıştır. Gece vardiyasında çalışanların tükenmişlik puan ortalamaları gündüz vardiyasındakilerden daha yüksek olup vardiya türlerine göre TÖ-KF skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı fark (p>0,05) bulunmamıştır. Gece vardiyasında çalışanların toplam diyet kalitesi puan ortalamaları, gündüz vardiyasında çalışanlardan daha düşük olup vardiya türlerine göre DKİ-U skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı fark (p>0,05) bulunmamıştır. DKİ-U alt bileşenlerinden“Diyet Çeşitlilik”puanı, gündüz vardiyasında çalışanlarda gece vardiyasında çalışanlara göre daha yüksek (p0,05) bulunmamıştır. Gece vardiyasında çalışanların TÖ-KF puanı ile günlük ortalama diyet GI puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif zayıf (p0,05) bulunmamıştır. Bu bulgular farklı vardiyalarda çalışan bireylerin beslenme ve psikososyal destek açısından izlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Sağlıklı beslenmenin ruh halinde ve yaşam kalitesindeki iyileştirici etkisine dayanarak bireylerin diyet kalitesini artırmaya ve tükenmişlik riskini azaltmaya yönelik kurumsal önleyici sağlık stratejilerine geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
EVALUATİON OF THE RELATİONSHİP BETWEEN SHİFT WORK, BURNOUT SYNDROME, DİET QUALİTY, AND GLYCEMİC INDEX İN BLUE-COLLAR WORKERS İN A FOOD SERVİCE İNDUSTRY The aim of this study was to investigate the relationship between shift status, burnout syndrome, diet quality and diet glycemic index in blue-collar workers working in an institution providing mass catering services. A questionnaire was applied to the individuals participating in the study (n=122) by face-to-face interviews. Diet quality was assessed with the“Diet Quality Index-International”(DQI-I), burnout status was assessed with the“Burnout Scale Short Form”(BMS-SF) and diet total and meal glycemic index (GI) values were calculated by taking glucose as reference. The mean burnout scores of night shift workers were higher than those of day shift workers and no statistically significant difference (p>0.05) was found between the BMS-SF scores according to shift types. The mean total diet quality scores of night shift workers were lower than those of day shift workers and no statistically significant difference (p>0.05) was found between the BMS-SF scores according to shift types. The“Dietary Diversity”score from the DQI-I subcomponents was found to be higher in day shift workers than night shift workers (p0.05) was found between the daily average dietary GI according to shift types. A statistically significant positive weak (p0.05) was found between the BMS-SF and DQI-I scores of night and day shift workers, and between the DQI-I and daily average dietary GI scores. These findings emphasize the importance of monitoring individuals working in different shifts in terms of nutrition and psychosocial support. Based on the improving effect of healthy nutrition on mood and quality of life, it may contribute to the development of institutional preventive health strategies aimed at improving the diet quality of individuals and reducing the risk of burnout.