Examining the relationship between attention skills and empathy in children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuklarda dikkat yetenekleri ve empati arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 954911
  2. Yazar: ŞEYMA SOYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış çocuklarda dikkat becerileri ile empati arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 7 ila 12 yaşları arasında, 27'si DEHB tanılı ve 26'sı tipik gelişim gösteren kontrol grubundan olmak üzere toplam 53 çocuk katılmıştır. Dikkat ve empati düzeyleri sırasıyla bilgisayarla uygulanan Go/No-Go testi ve Gözlerden Zihin Okuma Testi (RMET) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, dikkat eksikliği ve hiperaktivite/dürtüsellik semptomları Turgay DSM-IV Temelli Davranış Belirti Tarama Ölçeği (T-DSM-IV-S) ile ölçülmüştür. Sonuçlar, DEHB tanılı çocukların kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla ihmal hatası (omission error) yaptığını ve daha düşük RMET toplam doğru puanlarına sahip olduğunu göstermiştir. RMET puanları ile dikkat eksikliği puanları ve ihmal hatası oranları (omission error) arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Basit doğrusal regresyon analizleri, ihmal hataları (omission error), ortalama tepki süresi ve dikkat eksikliği puanlarının RMET toplam doğru puanlarını anlamlı şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Cinsiyet ve annenin eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlerin ihmal hataları (omission error) üzerinde anlamlı etkisi olduğu, yaşın ise tepki süresiyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, tek çocuk olmanın yanıt hataları (commission error) açısından anlamlı bir faktör olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, DEHB'li çocuklardaki dikkat eksikliklerinin empati düzeylerini olumsuz etkileyebileceğini göstermekte; değerlendirme ve müdahale süreçlerinde hem bilişsel hem de sosyal-duygusal alanların dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between attention skills and empathy in children diagnosed with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD). The sample consisted of 53 children aged 7–12, including 27 with ADHD and 26 typically developing peers. Attention was assessed through the Go/No-Go task, and empathy was evaluated using the Reading the Mind in the Eyes Test (RMET). Additionally, inattention and hyperactivity/impulsivity symptoms were measured with the Turgay DSM-IV-Based Disruptive Behavior Disorders Rating Scale (T-DSM-IV-S). The results indicated that children with ADHD made significantly more omission errors and had lower RMET scores than the control group. A negative correlation was found between RMET total correct scores and inattention scores, and omission error rates. Simple linear regression analyses revealed that omission errors, reaction time, and inattention scores significantly predicted RMET total scores. Demographic variables such as gender and maternal education had a significant effect on omission errors, while age was associated with reaction times. Being an only child was also found to be a significant factor for commission errors. These findings suggest that attentional deficits in children with ADHD may negatively impact their empathy, highlighting the need to consider both cognitive and socio-emotional domains in clinical evaluations and interventions.