Kanıta dayalı uygulamalarda Ayres Duyu Bütünlemede Değerlendirme (EASI-ADBD) Testinin ayırt edici geçerliği
The discriminative validity of the Evaluation in Ayres Sensory Integration (EASI) in Evidence Based Practices
- Tez No: 954913
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, çocukların günlük yaşamda karşılaştıkları problemlerin olası sebeplerinden biri olan duyu bütünleme fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla geliştirilen Ayres Duyu Bütünlemede Değerlendirme Testi'nin ayırt edici geçerliğini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 6-12 yaş aralığında, günlük yaşamda fonksiyonel sorun yaşamayan 60 çocuk ve duyu bütünleme bozukluğundan şüphe edilen 60 çocuk olmak üzere toplam 120 çocuk katılmıştır. Her iki grup, testin uygulanmasından sonra elde edilen puanlar üzerinden karşılaştırılmıştır. Çalışmada toplanan veriler, SPSS for Windows 22.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farkların belirlenmesinde ki-kare testi ve Fisher exact testi, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında ise bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Ayrıca, testlerin duyu bütünleme bozukluğunun tanımlanmasındaki etkinliğini değerlendirmek için ROC analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, duyu bütünleme bozukluğundan şüphe edilen çocukların test puanlarının, tipik fonksiyonellik gösteren çocuklara kıyasla anlamlı şekilde düşük olduğunu ortaya koymuştur. Testlerin ayırt ediciliği, çoğunlukla orta ile mükemmel arasında değişirken, yalnızca üç alt testin ayırt edicilik düzeyinin zayıf olduğu saptanmıştır. Genel olarak, Ayres Duyu Bütünlemede Değerlendirme Testi, duyu bütünleme bozukluğunu saptama açısından etkili bir araç olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Ayres Duyu Bütünlemede Değerlendirme Testi'nin duyu bütünleme bozukluklarını tespit etme konusunda uygulandığı popülasyon üzerinde yüksek geçerliğe sahip olduğunu, ancak bazı alt testlerin iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, duyu bütünleme bozukluklarının erken dönemde tanı alması için önemli bir kaynak oluşturmakta ve testin klinik uygulamalarda daha etkin kullanılmasına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the discriminant validity of the Evaluation in Ayres Sensory Integration tests, designed to evaluate sensory integration functions, one of the potential causes of the problems children face in daily life. The study included 120 children aged 6-12 years, comprising 60 children without any functional problems in daily life and 60 children suspected of sensory integration dysfunction. After the assessment was applied, the scores of both groups were compared. The data obtained were analyzed using SPSS for Windows 22.0 software. Chi-square and Fisher exact tests were used to determine differences between the two independent groups, while independent samples t-test was employed for comparing quantitative data. Additionally, ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis was conducted to evaluate the effectiveness of the tests in identifying sensory integration dysfunction. The findings revealed that the test scores of children suspected of sensory integration dysfunction were significantly lower than those of children demonstrating typical functionality in daily life. The discriminative ability of the tests varied from moderate to excellent, with only three subtests exhibiting weak discriminative ability. Overall, the Evaluation in Ayres Sensory Integration was found to be an effective tool for identifying sensory integration dysfunction. In conclusion, this study demonstrates that the Ayres Sensory Integration Assessment has high validity in identifying sensory integration dysfunction within the studied population, although some subtests require improvement. These findings provide an important resource for the early identification of sensory integration disorders and offer recommendations for more effective clinical use of the assessment.