Floortime müdahalesi ve duyu bütünleme terapisiuygulanmış duyusal işlemleme bozukluğu olançocuklarda uyku ve duyusal işlemlemebecerilerinin değerlendirilmesi
An evaluation of sleep and sensory processing skills in children with sensory processing disorder receiving Floortime intervention and sensory integration therapy
  1. Tez No: 954961
  2. Yazar: DİLARA NUR ERGENEKON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Ergenekon, D. (2025). Floortime Müdahalesi ve Duyu Bütünleme Terapisi Uygulanmış Duyusal İşlemleme Bozukluğu Olan Çocuklarda Uyku ve Duyusal İşlemleme Becerilerinin Değerlendirilmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü. Bu çalışmanın amacı, duyusal işlemleme bozukluğu olan çocukların uyku düzeni ve duyusal becerilerine yönelik daha önce uygulanmış terapötik süreçlerin etkilerini retrospektif olarak değerlendirmektir. Kidino Akademi'ye başvuran, 3–6 yaş aralığındaki 60 çocuğun (30 çalışma, 30 kontrol grubu) klinik kayıtları incelenmiştir. Çalışma grubunu Floortime ve duyu bütünleme terapisi almış çocuklar; kontrol grubunu ise yalnızca duyu bütünleme terapisi almış çocuklar oluşturmuştur. Değerlendirme sürecinde ebeveynlerce doldurulan demografik formlara ek olarak Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Dunn Duyu Profili kullanılmıştır. Her iki grubun başlangıç verilerinin homojen dağıldığı istatistiksel analizle doğrulanmıştır. İkinci değerlendirmeler, araştırmacı tarafından aynı ölçeklerin ebeveynlere yeniden uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, Floortime ve duyu bütünleme terapisi uygulanan çocukların uyku süresi artmış (p < .001), uykuya geçiş süresi kısalmış (p < .01), gece uyanıklık süresi azalmış (p < .001) ve duyusal işlemleme puanlarında anlamlı gelişmeler gözlemlenmiştir (p < .001). Bulgular, Floortime'ın sosyal-duygusal gelişimi destekleyen yapısının duyusal regülasyon ve uykuya geçişte olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Floortime'ın ebeveyn katılımını esas alması, çocuğun duygusal regülasyonuna ve ebeveynin destekleyici tutumuna katkı sağlamıştır. Kontrol grubunda da benzer yönde gelişmeler izlenmiş; bu durum, duyu bütünleme terapisinin tek başına da etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak Floortime'ın eklenmesiyle bu gelişmelerin daha belirgin ve bütünsel olduğu görülmüştür. İki yöntemin birlikte kullanımı, çocukların çok yönlü gelişimsel ihtiyaçlarına daha bütüncül bir yanıt sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ergenekon, D. (2025). An Evaluation of Sleep and Sensory Processing Skills in Children with Sensory Processing Disorder Receiving Floortime and Sensory Integration Therapy. Master's Thesis, Biruni University Institute of Graduate Studies. This study aims to retrospectively evaluate the effects of previously implemented therapeutic processes on the sleep patterns and sensory processing skills of children with sensory processing disorder. Clinical records of 60 children aged between 3 and 6 years (30 in the study group and 30 in the control group) who applied to Kidino Akademi were reviewed. The study group included children who had received both Floortime and sensory integration therapy, while the control group consisted of those who had received only sensory integration therapy. Along with parent-completed demographic forms, the Children's Sleep Habits Questionnaire, the Pittsburgh Sleep Quality Index, and the Dunn Sensory Profile were used in the evaluation. Statistical analyses confirmed that the baseline data were homogeneously distributed across groups. The second assessments were conducted by re-administering the same scales to the same children's parents. According to the findings, children who received both Floortime and sensory integration therapy showed a significant increase in sleep duration (p < .001), a decrease in sleep onset latency (p < .01), a reduction in nighttime awakenings (p < .001), and significant improvements in sensory processing scores (p < .001). These results suggest that Floortime, with its focus on supporting socioemotional development, had a positive effect particularly on sensory regulation and the transition to sleep. The parent-involved nature of the Floortime approach contributed not only to the child's emotional regulation but also to the parent's ability to provide a more balanced and supportive environment. Similar improvements observed in the control group indicate that sensory integration therapy alone can also be effective. However, the inclusion of Floortime appeared to make these improvements more evident and holistic. The combined use of both methods offers a more comprehensive response to children's developmental needs and enhances therapeutic efficacy.