Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocukların kantitatif elektroensefalografi sonuçları ile yüzden duygu tanıma ilişkisi, gözlerden zihin okuma ve empati becerilerinin incelenmesi
The relationship between quantitative electroencephalography results and face emotion recognition, mind reading from eyes, and empathy skills in children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 954960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Çalışmamızda DEHB tanılı çocukların Kantitatif Elektroensefalografi (Q-EEG) sonuçları ile yüzden duygu tanıma ilişkisi, gözlerden zihin okuma ve empati becerilerinin incelenmesi, konu ile ilgili literatüre katkı sağlanması ve olası bazı araştırma alanlarına kaynak olunması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza DEHB tanılı 35 ve sağlıklı 26 çocuk dahil edilmiştir. Klinisyen tarafından yarı-yapılandırılmış görüşme ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T) uygulandı. Değerlendirmeler; Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği (CADÖ-YK), Weiss İşlevsellikte Bozulma Ölçeği-Ebeveyn Formu (WİBÖ-E) ve Griffith Empati Ölçeği-Ebeveyn Formu, Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği (CÖDÖ-YK), Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) ve Ekman Yüzden Duygu Tanıma Testi esnasında eş zamanlı elde edilen Q-EEG veri analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: DEHB grubunda kontrollere göre CADÖ-YK, CÖDÖ-YK, WİBÖ-E puanları istatistiksel olarak anlamlı yüksek; Empati ve GZOT değerleri ise istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Gruplar arasında Amplitüd-Oksipital-Üzgün parametresinde azalma, Latans-Merkezi-Nötr, Latans-Frontal-Nötr ve Latans-Parietal-Nötr alt faktörlerinde ise uzama istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. DEHB tanısıyla CADÖ-YK, WİBÖ-E, CÖDÖ-YK, Latans-Merkezi-Nötr, Latans-Frontal-Nötr ve Latans-Parietal-Nötr değerleri pozitif korelasyon; empati, GZOT ve Amplitüd-Oksipital-Üzgün negatif korelasyon göstermiştir. DEHB tanısıyla ilişki saptanan bu değişkenler, bağımlı değişken olarak aracılık ve yol analizi modeline dahil edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda DEHB'nin davranışsal, bilişsel ve nörofizyolojik işlevlerinin bütüncül olarak değerlendirilmesi amacıyla aracılık ve yol analizi modellemeleri kullanılmıştır. EEG verileri ile ölçeklerin aracılık etkisi incelenmiş, katılımcı sayısının yeterli olmaması ve EEG'de uygulanan görevin pasif olmasından dolayı aracılık etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür. Sonuçlar, DEHB'nin bilişsel işlemlemede nörofizyolojik farklı yansımaların olduğunu göstermektedir. Çalışmamızın geniş örneklemli DEHB gruplarıyla tekrarlanmasının, gelecekte yapılacak çalışmalar için öncü olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study was to examine the relationship between Quantitative Electroencephalography (Q-EEG) results and facial emotion recognition, mind reading from eyes, and empathy skills of children with ADHD. Method: Our study included 35 children with ADHD and 26 healthy children. Semi-structured interviews and K-SADS-DSM-5-T were applied by clinician. Assessments Conners Parent Rating Scale-Short Form (CPRS-RS), Weiss Functional Impairment Rating Scale-Parent Form (WFIRS-P), Griffith Empathy Scale-Parent Form, Conners Teacher Rating Scale-Short Form (CTRS-RS), Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) and Ekman Facial Emotion Recognition Test and Q-EEG data obtained simultaneously. Results: ADHD groups, CPRS-RS, CTRS-RS, WFIRS-P scores were found to be significantly higher than controls; Empathy and RMET values were significantly lower. A decrease in the Amplitude-Occipital-Sadness parameter and prolongation in the Latency-Central-Neutral, Latency-Frontal-Neutral and Latency-Parietal-Neutral subfactors were found to be statistically significant between groups. Significant positive correlation was observed between ADHD diagnosis CPRS-RS, WFIRS-P, CTRS-RS, Latency-Central-Neutral, Latency-Frontal-Neutral and Latency-Parietal-Neutral values, negative correlation was found between empathy, RMET and Amplitude-Occipital-Sadness values. Conclusion: Our study, mediation and path analysis models were used to evaluate the behavioral, cognitive and neurophysiological functions of ADHD. The mediation effect of the scales was examined with EEG data and it was seen that the mediation effect was limited due to the insufficient number of participants and the passive task applied EEG recording. Results show that ADHD has different neurophysiological reflections in cognitive processing. That repeating our study with large sample ADHD groups will be a pioneer for future studies.