Esansiyel trombositemi hastalarında ''Triple A'' risk modeli
''Triple A'' risk model in essential thrombocythemia
- Tez No: 954962
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Esansiyel Trombositemi (ET) indolen bir hastalık olmasına rağmen tromboz, kanama ve miyelofibrozise dönüşümle komplike olabilir. Tedavi risk skorlamalarına göre planladığından öngörü değeri yüksek modellemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Triple A risk modeli tanı yaşı, mutlak nötrofil ve lenfosit sayılarını dahil edilerek oluşturulmuş yeni bir skorlamadır. Çalışmamızda ülkemizde ET hastalarında Triple A'nın kullanılabilirliğini, komplikasyonları öngörmedeki yerini incelemeyi ve bu modellemeyi geliştirmeyi amaçladık. Yöntem: Beş farklı merkezdeki ET hastalarının demografik, klinik ve laboratuvar bilgileri geriye dönük tarandı. Hastaların tedavileri, takipteki komplikasyonları, rutin pratikte sağkalımı tahmin etmede kullanılan international prognostic score for ET (IPSET) skoru ve trombozu tahmin etmede kullanılan IPSET -Thrombosis (IPSET-T) ve revize edilmiş-IPSET-T skorları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 565 hasta (51.5 ± 16.5 ve %63.5 kadın) dahil edildi. Ortalama 6.79 ± 5.14 yıllık takipte, hastaların %10.3'ünde tromboz, % 4.4'ünde kanama %5.1'inde miyelofibrozis dönüşümü ve % 1'inde lösemik dönüşüm tespit edildi. Triple A skoruna göre hastaların %44.2'si düşük, %40.4'ü orta-1, %6.6'sı orta-2 ve %8.8'i yüksek riskli olarak sınıflandırıldı. Triple A modellemesine göre risk grubu artıkça sağkalım (p800/mm³ olması, artmış ölüm riskiyle ilişkili bulundu (p=0.033).
Özet (Çeviri)
Introduction: Although essential thrombocythemia (ET) is an indolent disease, it can be complicated by thrombosis, bleeding, and progression to myelofibrosis (MF). As treatment is guided by risk stratification, there's a need for prognostic models with strong predictive value. Triple A risk model, which incorporates age at diagnosis, absolute neutrophil count, and absolute lymphocyte count, is a newly proposed scoring system. In this study, we aimed to evaluate the utility of the Triple A model in ET patients in our country, assess its predictive ability for complications, and explore potential improvements to the model. Methods: We retrospectively reviewed demographic, clinical, and laboratory data of ET patients from five centers. Treatment details, follow-up complications, and commonly used prognostic scores—International Prognostic Score for ET (IPSET), IPSET-Thrombosis (IPSET-T), and Revised IPSET-T—were analyzed. Results: A total of 565 patients ( 51.5 ± 16.5 ; 63.5% female) were included. During a mean follow-up of 6.79 ± 5.14 years, 10.3% developed thrombosis, 4.4% experienced bleeding, 5.1% progressed to MF, and 1% to leukemia. According to Triple A score, 44.2% were low-risk, 40.4% intermediate-1, 6.6% intermediate-2, and 8.8% high-risk. Higher risk scores were associated with worse overall survival (p800/mm³) at diagnosis was linked to increased mortality (p=0.033).