Türk Medeni Hukuku'nda yıkım (kâl) istemi
The claim for demolition in Turkish Civil Law
  1. Tez No: 954969
  2. Yazar: EMRULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKÇAAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
TÜRK MEDENİ HUKUKU'NDA YIKIM (KÂL) İSTEMİ Mülkiyet hakkı, malikine hukuk düzeni sınırları içerisinde, eşya üzerinde istediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisi tanır. Eşya üzerindeki hâkimiyetin üçüncü kişilere karşı korunmasını sağlamak da malikin yetkileri arasındadır. Mülkiyet hakkına yönelik müdahalelere katlanma yükümlülüğü yoksa bunun önlenmesi, durdurulması varsa zararın karşılanması istenebilir. Bu kapsamda haksız yapı veya bitki ya da taşkın yapı gibi hâllerde yıkım (kâl) istemi ileri sürülebilir. Yıkım (kâl) istemi, uygulamada sıkça görüldüğü üzere elatmanın önlenmesi istemi ile birlikte ileri sürülür. Ancak yıkım (kâl) isteminde bazı şartlar aranır. Bu nedenle bu istem, ayrı bir inceleme ve değerlendirmeyi gerektirir. Buna karşın yıkım (kâl) istemi elatmanın önlenmesi isteminin yanında değinilen ikincil bir konu olmaktan öteye geçememiştir. Zengin ve çeşitli uyuşmazlıklara konu olan söz konusu istem hakkında ayrı ve bağımsız bir çalışma olmaması, bu konuda birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada doktrindeki tartışmalar ve yüksek mahkeme içtihatları birlikte ele alınarak ortaya çıkan sorunlara çözüm üretilmesi ve bilime katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında yıkım (kâl) isteminin tanımı, amacı, tarihî gelişimi, hukukî niteliği ve benzer istemlerden farkı açıklanmıştır. Bu isteme yol açan hâller ve istemin şartları, haksız yapı, haksız bitki ve taşkın yapı yönlerinden ayrı ayrı incelenmiştir. Yıkım (kâl) isteminin hüküm ve sonuçları bölümünde ise yıkım (kâl) davası, yıkım (kâl) isteminin elatmanın önlenmesi istemiyle birlikte ileri sürülmesi hâlinde her iki istem arasında öne çıkan farklar ve hükmün icrası ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
THE CLAIM FOR DEMOLITION IN TURKISH CIVIL LAW The right of ownership grants the owner the authority, within the limits of the legal system, to use, benefit from and dispose of property as they wish. One of the powers granted to the owner is the protection of this authority against third parties. In cases where there is no obligation for the owner to tolerate interventions to their property, or where such interventions should be prevented or compensated, the removal of unlawful structures, plants, or encroachments may be requested. Although the claim for demolition is frequently seen in practice, it is often brought together with the claim for the prevention of interference. However, certain conditions must be met to invoke this claim. This makes it necessary to conduct a separate evaluation. In fact, the claim for demolition has often been treated as a secondary issue beside the claim for prevention of interference, and has not received independent scholarly attention despite its relevance to a variety of legal disputes. This lack of independent focus has led to numerous problems. This study aims to address these issues through an analysis of doctrinal debates and high court rulings, and contribute to the field by offering solutions to the emerging legal problems. The scope of this study includes the definition, purpose, historical development, legal nature, and distinction of the demolition claim from similar claims. The conditions leading to such a claim, and the types of unlawful structures, plants, and encroachments are analyzed individually. In the final section, the demolition lawsuit is discussed along with the consequences and key distinctions arising when the demolition claim is submitted alongside the claim for the prevention of interference.