Examination of the effect of perceived stress on attentional control: The mediating role of sleep quality among university students
Algılanan stresin dikkat kontrolü üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri arasında uykunun kalitesinin medyatör rolü
- Tez No: 954970
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencileri arasında algılanan stres ile dikkat kontrolü arasındaki ilişkide uyku kalitesinin medyatör rolü incelenmiştir. Çalışmaya 18 ile 35 yaş arasında (M=27.76, SD=5.31) 275 katılımcı dahil edilmiştir; bunların %43.6'sı kadın, %56.4'ü erkekti. Katılımcılardan bilgilendirilmiş onam ve demografik verilerin sağlanmasının ardından, Dikkat Kontrolü Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Uyku Kalitesi Ölçeği yanıtlanmıştır. Algılanan stres, uyku kalitesi ve dikkat kontrolü arasındaki ilişkileri incelemek için normalite testleri, faktör analizi, Pearson korelasyonları, tek yönlü ANOVA, bağımsız örneklem t-testi ve Hayes PROCESS Macro v4.2 dahil çeşitli istatistiksel analizler yapılmıştır. Algılanan stresin kötü uyku kalitesi ile pozitif bir ilişki gösterdiği, uyku kalitesi ile dikkat kontrolü arasında ise negatif bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Ayrıca, algılanan stresin dikkat kontrolü ile belirgin negatif bir korelasyonu olduğu gözlemlenmiştir. Algılanan stres ile dikkat kontrolü arasındaki ilişkide medyatör olarak uyku kalitesinin rol oynadığı, bu üç değişken arasındaki etkileşimi vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, bilişsel performans, uyku ve stres arasındaki karmaşık etkileşimin anlaşılması açısından büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The mediating role of sleep quality on the relationship between perceived stress and attentional control in university students was investigated in this paper. Included was a cohort of 275 participants aged 18 to 35 years (M=27.76, SD= 5.31), 43.6% female, 56.4% male. After informed permission and demographic data were provided, participants answered the Attentional Control Scale (ATTC-20), Perceived Stress Scale (PSS-10), and Sleep Quality Scale (SQS-28). Various statistical analyses were conducted including, Normality Tests, Factor Analysis, Pearson Correlations, Point-Biserial Correlation, One-Way ANOVA, Independent Samples T-Test, and Hayes PROCESS Macro v4.2 to examine the relationships among perceived stress, sleep quality, and attentional control. Whereas perceived stress showed a positive link with poor sleep quality, the results revealed a negative correlation between poor sleep quality and attentional control. Moreover, perceived stress showed a clear negative correlation with attentional control. The mediator in the relationship between perceived stress and attentional control turned out to be the poor sleep quality, therefore highlighting the relationship among these three elements. These results have great importance for understanding the complex relationship among cognitive performance, poor sleep, and perceived stress.