Synthesis and characterization of molecular imprinted bentonite for quantification of profenofos
Profenosuntayini için mip-bentonitin sentezi karekterizasyonu
- Tez No: 954990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Moleküler baskılı polimer (MIP), spesifik hedef molekülleri tanımak ve onlarla etkileşime geçmek üzere tasarlanmış seçici bağlanma bölgelerine veya“moleküler baskılara”sahip bir tür sentetik polimerdir. Bu polimerler, kilit ve anahtar kavramından ilham alan, moleküler baskılama adı verilen bir işlemle sentezlenmektedir.Moleküler baskılama yapılırken en önemli etken olan baskılama faktörüve kalıp molekülü uzaklaştırma etkinliği elde edilecek olan malzemenin kullanılabilirliğini doğrudan etkilemektedir.Bu nedenle bu proje kapsamında laboratuar ortamında çok kolay bir şekilde erişilebilen, modifiye edilebilen, yüksekyüzey alanının yanı sıra yüksek yüzey alanı/ağırlık oranına sahip olması ve üç boyutlu yapı olarak bentonit kili ile kaplı moleküler baskılanmışpolimer örnekleri hazırlanacaktır. Bu üstün özellikleri sayesinde kısaadsorpsiyon süresi, yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip ve kalıp molekülü çok kolay bir şekilde uzaklaştırılabilenve moleküler şekil hafızalı kompozit malzeme hazırlanacaktır. Şekil hafızalı kompozit malzemelerin hazırlanmasındamonomer olarak Metakrilik asit(MAA), çapraz bağlayıcı olarak etilenglikoldimetakrilat (EGDMA),kalıp molekül olarak (model pestisit) profenofosseçilmiştir. Baskılanmış bentonit, bir numune matrisinden profenofosunekstraksiyonu ve miktarının belirlenmesi için katı faz ekstraksiyonunda (SPE) bir sorbent olarak kullanılabilir. Ekstraksiyondan sonra analit miktarı UV Spektrofotometresi ile ölçülecektir. Yüzey karakterizasyonu; IR (kızılötesi spektroskopi), SEM (taramalı elektron mikroskobu), XPS (kimyasal analiz için elektron spektroskopisi (ESCA) olarak da bilinen X-ışını fotoelektron spektroskopisi) ve SEM-EDX haritalaması gibi teknikleri kullanarak sentezlenen malzeme karakterize edilecektir.Adsorpsiyon izotermi, adsorpsiyon kinetiği, seçiciliği ve adsorban dozajı belirlenecektir. Gerçek uygulaması yapılacaktır.Metodun uygunluğunun karşılaştırması ise, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), gaz kromatografisi (GC) veya LCMS (Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrofotometresi) kullanılarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Molecularly imprinted polymer (MIP) is a type of synthetic polymer with selective binding sites, or“molecular imprints,”designed to recognize and interact with specific target molecules. These polymers are synthesized through a process called molecular imprinting, inspired by the concept of lock and key. The imprinting factor, which is the most important factor when performing molecular imprinting, and the effectiveness of removing the template molecule directly affect the usability of the material to be obtained. Therefore, within the scope of this project, it can be easily done in a laboratory environment. Molecularly imprinted polymer samples will be prepared that are accessible, modifiable, have high surface area as well as high surface area/weight ratio and are coated with bentonite clay as a three-dimensional structure. Thanks to these superior properties, a molecular shape memory composite material with short adsorption time, high adsorption capacity, template molecule removal and molecular shape memory will be prepared. In the preparation of shape memory composite materials, methacrylic acid (MAA) was chosen as the monomer, ethyleneglycoldimethacrylate (EGDMA) was chosen as the cross-linker, and profenofos was chosen as the template molecule (model pesticide). Imprinted bentonite can be used as a sorbent in solid phase extraction (SPE) for the extraction and quantification of profenofosun from a sample matrix. After extraction, the amount of analyte will be measured by UV Spectrophotometer. Surface characterization; The synthesized material will be characterized using techniques such as IR (infrared spectroscopy), SEM (scanning electron microscopy), XPS (X-ray photoelectron spectroscopy, also known as electron spectroscopy for chemical analysis (ESCA)) and SEM-EDX mapping. Adsorption isotherm, adsorption kinetics , selectivity and adsorbent dosage will be determined. Actual application will be made. Comparison of the suitability of the method will be made using high performance liquid chromatography (HPLC), gas chromatography (GC) or LCMS (Liquid Chromatography-Mass Spectrophotometry).