Grafitik karbon nitrür temelli metal organik çerçeve nanokompozitlerin sentezi, karakterizasyonu ve kataliz uygulamaları
Synthesis, characterisation and catalysis applications of graphitic carbon nitride based metal organic framework nanocomposites
  1. Tez No: 954993
  2. Yazar: AYŞE BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY HİLAL GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında kataliz uygulamaları için grafitik karbon nitrür (g-C3N4) temelli Zeolitik İmidazolat Çerçeve (ZIF) nanokompozitleri sentezlenmiştir. Katalitik etkinliği artırmak amacıyla g-C3N4 yapısına ZIF-8 ve ZIF-9 nanoparçacıkları katkılanarak g-C3N4@ZIF-8 ve g-C3N4@ZIF-9 nanokompozitleri elde edilmiştir. Elde edilen nanokompozitlerin sulu ortamda NaBH4 indirgen maddesi yardımıyla Alizarin Red S (ARS) ve ketoprofenin (KET) uzaklaştırılmasındaki katalitik etkinliği incelenmiştir. g-C3N4@ZIF-8 ve g-C3N4@ZIF-9 nanokompozitleri çeşitli karakterizasyon yöntemleriyle incelenmiştir. Bu kapsamda Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), X-Işını Kırınımı (XRD), Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM), Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (EDX), UV-Vis DRS, X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) gibi tekniklerden yararlanılmış ve sıfır yük noktası (pHpzc) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Boya ve ilaç giderim deneyleri, indirgeyici madde olarak kullanılan sodyum borhidrit (NaBH4) varlığında gerçekleştirilmiş ve ARS ile KET'nin bozunma süreleri UV-Vis Spektrofotometresi (UV-Vis) ile izlenmiştir. İlaç ve boya gideriminde temas süresi, pH, NaBH4 derişimi, nanokompozit dozajı, ilaç ve boya derişimi gibi parametrelerin etkileri değerlendirilmiş ve en uygun giderim koşulları belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, ARS boyasının g-C3N4@ZIF-8 nanokompoziti ile 50 dakikada %85 oranında, g-C3N4@ZIF-9 nanokompoziti ile ise 20 dakikada %100 oranında giderildiği belirlenmiştir. KET'nin ise g-C3N4@ZIF-8 ile 15 dakikada, g-C3N4@ZIF-9 ile 30 dakikada %100 oranında giderilebildiği saptanmıştır. Bozunma reaksiyonlarının kinetik parametreleri (k) hesaplanmış ve katalitik bozunma sonrası yapılan Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) analizleri ile ARS boyası ile KET'nin reaksiyona girerek bozunduğu doğrulanmıştır. Elde edilen nanokompozitlerin çevre kirletici özellikteki ARS ve KET gibi organik bileşiklerin gideriminde etkinliği değerlendirilmiştir. Sentezlenen nanokompozitlerin, en uygun deney koşullarında organik kirleticileri kısa sürede ve %100'e yakın oranda kalıcı olarak indirgediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, graphitic carbon nitride (g-C3N4) based Zeolitic Imidazolate Framework (ZIF) nanocomposites were synthesized for catalysis applications. In order to increase the catalytic activity, g-C3N4@ZIF-8 and g-C3N4@ZIF-9 nanocomposites were obtained by doping ZIF-8 and ZIF-9 nanoparticles into the g-C3N4 structure. The catalytic activity of the obtained nanocomposites in the removal of Alizarin Red S (ARS) and ketoprofen (KET) with the help of NaBH4 reducing agent in aqueous medium was investigated. g-C3N4@ZIF-8 and g-C3N4@ZIF-9 nanocomposites were investigated by various characterization methods. In this context, techniques such as Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), X-Ray Diffraction (XRD), Field Emission Scanning Electron Microscopy (FESEM), Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDX), UV-Vis DRS, X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) were used and zero charge point (pHpzc) measurements were performed. Dye and drug removal experiments were carried out in the presence of sodium borhydride (NaBH4) whic was used as a reducing agent and the degradation times of ARS and KET were monitored by UV-Vis Spectrophotometer (UV-Vis). The effects of parameters such as contact time, pH, NaBH4 concentration, nanocomposite dosage, drug and dye concentration on drug and dye removal were evaluated and the most suitable removal conditions were determined. As a result of the experiments, it was determined that ARS dye was removed by 85% in 50 minutes with g-C3N4@ZIF-8 nanocomposite and by 100% in 20 minutes with g-C3N4@ZIF-9 nanocomposite. It was determined that KET could be removed by 100% in 15 minutes with g-C3N4@ZIF-8 and by 30 minutes with g-C3N4@ZIF-9. The kinetic parameters (k) of the degradation reactions were calculated and it was confirmed by High Performance Liquid Chromatography (HPLC) analyses performed after catalytic degradation that ARS dye and KET reacted and degraded. The effectiveness of the obtained nanocomposites in the removal of organic compounds such as ARS and KET, which are environmental pollutants, was evaluated. It was observed that the synthesized nanocomposites permanently reduced organic pollutants in a short time and at a rate close to 100% under the most suitable experimental conditions