Design and implementation of single phase solar water pumping system with MPPT control
MPPT kontrollü bir fazlı güneş enerjili su sulama sisteminin tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 955004
- Danışmanlar: Prof. Dr. SELİM ÖNCÜ, Prof. Dr. NECMİ ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, tek fazlı asenkron motor (SPIM) kullanan tek kademeli fotovoltaik sulama sistemlerinde (PVWPS) güç çekimini optimize etmek için geliştirilmiş bir hibrit MPPT (Maksimum Güç Noktası İzleme) algoritması sunmaktadır. Önerilen fotovoltaik sistem, SPIM'i değişken güneş çalışma koşullarında verimli şekilde çalıştırmak için skaler değişken gerilim-değişken frekans (V/f) kontrollü üç fazlı gerilim beslemeli evirici (VSI) kullanmaktadır. Önerilen hibrit MPPT algoritması, geleneksel MPPT tekniklerinin sınırlamalarını gidermek amacıyla sınırlı arama alanı tekniğini, değiştirilmiş değişken adımlı P&O yöntemiyle birleştirmekte ve sapma sorununu çözen bir yaklaşım içermektedir. MATLAB ile yapılan simülasyon sonuçları ve DSPIC33FJ32MC204 mikrodenetleyici ile gerçekleştirilen deneysel doğrulama, önerilen MPPT'nin geleneksel yöntemlere kıyasla artan izleme verimliliği, daha hızlı yakınsama süresi ve azaltılmış kararlı durum salınımları ile performansını kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces an enhanced hybrid MPPT algorithm designed to optimize power extraction in single-stage Photovoltaic Water Pumping System (PVWPS) utilizing a Single-Phase Induction Machine (SPIM). The proposed PV system employs a three-phase Voltage Source Inverter (VSI) driven with scalar Variable Frequency Drive (V/f) for SPIM speed control, ensuring efficient operation across varying solar operational conditions. The suggested hybrid MPPT algorithm integrates a limited search area technique with a modified variable-step P&O method, incorporating a drifting solution to address the limitations of the conventional MPPT techniques. Simulation results using MATLAB and experimental validation with DSPIC33FJ32MC204 microcontroller demonstrated the proposed MPPT's improved performance with enhanced tracking efficiency, faster convergence time, and reduced steady-state oscillations compared to conventional MPPT methods.