2101 ve 2105 numaralı Sorgun Nüfus Defterleri (Tespit ve değerlendirme)
Sorgun population registers numbered 2101 and 2105 (Determination and evaluation)
  1. Tez No: 955029
  2. Yazar: SADİ ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Osmanlı Devleti'nde ilk nüfus sayımı, 1831 yılında yapılmıştır. Nüfus sayımlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan nüfus defterleri, hem nüfus sayımının yapıldığı dönemin hem de ait olduğu bölgenin demografik ve sosyo-ekonomik yapısı hakkında bizlere ışık tutmaktadır. Yerleşim yerleri, şahıs isim ve lakapları, aile reisi, aile bireylerinin yakınlık dereceleri ve yaşları hakkında bilgiler bulduğumuz nüfus defterlerinde; boy, sakal ve bıyık gibi fiziksel özelliklere de rastlamaktayız. Ayrıca erkek nüfusun sayısı, askerlik durumu, vergi mükellefleri gibi nüfus sayımının amacı olan yapı hakkında son derece önemli bilgilere de nüfus defterleri aracılığıyla ulaşmaktayız. 2101 ve 2105 Numaralı Nüfus Defterleri, Ankara Vilayeti, Bozok Sancağı, Sorgun Kazasına ait H.1256/M.1840-1841 ve H.1261/M.1845 yıllarına ait verileri içermektedir. Bahsi geçen nüfus defterlerinin tespit ve değerlendirmesi yapılarak, hem bölgenin nüfus yapısının ortaya çıkarılması hem de daha sonra yapılacak nüfus defteri çalışmalarına kaynaklık edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first census in the Ottoman Empire was conducted in 1831. Population registers, which emerged as a result of the census, shed light on the demographic and socio-economic structure of both the period of the census and the region to which it belongs. In the census registers, where we find information about settlements, names and nicknames of individuals, the head of the family, the degree of closeness of family members and their ages; we also come across physical characteristics such as height, beard and moustache. In addition, through the population books, we can also find extremely important information about the structure, which is the purpose of the census, such as the number of the male population, military service status, and taxpayers. Population registers numbered 2101 and 2105 contain data related to the years H.1256/M.1840-1841 and H.1261/M.1845 belonging to Ankara Province, Bozok Sanjak, Sorgun District. By identifying and evaluating the mentioned population registers, it is aimed both to reveal the population structure of the region and to serve as a source for future population register studies.