Mustafa Çiftci'nin Bozkırda Altmışaltı adlı hikâye kitabının söz varlığı açısından incelenmesi
An analysis of Mustafa Çiftci's story book Bozkırda Altmışaltı in terms of vocabulary
  1. Tez No: 955030
  2. Yazar: HASAN KICIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada ilk baskısı 2014 yılında yapılan“Bozkırda Altmışaltı”adlı hikâye kitabında geçen deyimler, ikilemeler, kalıp sözler, Yozgat ağzına ait sözler ve argo ifadelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde literatürdeki uzmanların görüşleri doğrultusunda söz varlığı çalışmalarının önemi ve alana katkısı ele alınmıştır. İkinci bölümde Mustafa Çiftci'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri tanıtılmış; eserde yer alan hikâyelerin özetlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde eserin kapsamlı taranması sonucunda tespit edilen söz varlığı unsurları detaylı şekilde sunulmuş, bu unsurların cümle içindeki kullanımları ve ilgili sayfa numaraları belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmada elde edilen bulgular ışığında eserin söz varlığı alanına yaptığı katkılar değerlendirilmiş, eserde tespit edilen 1612 söz varlığı unsurunun Türkçenin zenginliğine etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the idioms, reduplications, formulaic expressions, regional words specific to the Yozgat dialect, and slang expressions found in the short story collection“Bozkırda Altmışaltı”first published in 2014. The introduction discusses the significance of vocabulary studies and their contribution to the field, based on the perspectives of experts in the literature. The second chapter presents an overview of Mustafa Çiftci's life, literary identity, and works, and includes summaries of the stories featured in the collection. In the third chapter, the vocabulary elements identified through a comprehensive analysis of the text are presented in detail, along with their usage in context and corresponding page numbers. In the conclusion, the findings are evaluated in terms of the work's contribution to the field of vocabulary studies, and the impact of the 1612 identified vocabulary elements on the richness of the Turkish language is revealed.