Türkiye'de 1930'larda gazeteciliğin karakteri ve tipleri: Bir model önerisi
Attributes of types in journalism in Turkey: A model proposal based on 1930s
  1. Tez No: 955054
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ GEMİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAZIM GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Tarih, Journalism, Sociology, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Türkiye'de 1930'lu yıllar, tek parti rejiminin siyasal konsolidasyonunun ve yeni kurulan Cumhuriyet'in ideolojik temellerinin şekillendiği, gazetecilik açısından dönüşümsel bir döneme işaret eder. Bu çalışma, bu on yıldaki gazeteciliğin karakterini, her biri mesleğe farklı yaklaşımlar sergileyen üç etkili gazetecinin -Hüseyin Cahit Yalçın, Falih Rıfkı Atay ve Ahmet Emin Yalman- bakış açısıyla incelemektedir. Kökenleri Osmanlı'nın son dönemine dayanan Yalçın, gelenekçi ve muhalif bir duruşu temsil ediyordu; Atay, Kemalist gazeteciliğin devletçi, yenilikçi ruhunu yansıtıyordu; Yalman ise siyasi baskılara rağmen daha liberal, formel bir çizgide ilerlemiştir. Bu çalışma, onların yazılarını, rollerini ve devletle etkileşimlerini analiz ederek, ortaya çıkan üç tür gazeteciliği tanımlamaktadır: Araçsal, resmi-korporatist ve liberal-formel. Bu tipolojiler yalnızca 1930'ların karmaşık gazetecilik ortamını aydınlatmakla kalmamakta, aynı zamanda erken Cumhuriyet Türkiye'sinde basın özgürlüğü, siyasi otorite ve ideolojik bağlılık arasındaki daha geniş gerilimlere de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 1930s in Turkey marked a transformative period for journalism, shaped by the political consolidation of the single-party regime and the ideological foundations of the nascent Republic. This study examines the character of journalism during this decade through the lenses of three influential journalists—Hüseyin Cahit Yalçın, Falih Rıfkı Atay, and Ahmet Emin Yalman—each representing distinct approaches to the profession. Yalçın, with roots in the late Ottoman period, embodied a traditionalist and oppositional stance; Atay reflected the state-aligned, reformist spirit of Kemalist journalism; while Yalman navigated a more liberal, formal line despite political pressures. By analyzing their writings, roles, and interactions with the state, this paper identifies three emerging types of journalism: Instrumental-oppositional, corporatist-statist, and liberal-formal. These typologies not only illuminate the complex media landscape of the 1930s but also provide insight into the broader tensions between press freedom, political authority, and ideological commitment in early Republican Turkey.