Karanlık kişilik özellikleri ile bireysel etik değerler arasındaki etkileşim üzerine ampirik bir araştırma
An empirical study on the interaction between dark between dark personality traits and individual ethical values
  1. Tez No: 955055
  2. Yazar: ORHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, karanlık kişilik özellikleri (Makyavelizm, narsizm ve psikopati) ile bireysel etik değerler (Sevgi-Saygı, Adalet-Dürüstlük, İşbirliği) arasındaki etkileşim ve karanlık kişilik özellikleri ile bireysel etik değerlerin yaş, cinsiyet, ünvan gibi demografik değişkenlere göre anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de görev yapmakta olan 352 akademisyen oluşturmaktadır bu bağlamda ilk bölümü 27 sorudan oluşan anket soruları ile karanlık kişilik özellikleri, ikinci bölümü 16 sorudan oluşan anket soruları ile ise bireysel etik değerlerin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultu da katılımcılar anket metninde bulunan 43 adet soru ile birlikte demografik bilgilerini doldurmuşlardır. Yapılan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda karanlık kişilik özellikleri ile bireysel etik değerler arasında ters yönlü anlamlı ilişki olduğu, demografik değişkenler açısından yapılan incelemelerde ise; cinsiyet değişkeninin, sevgi-saygı, adalet-dürüstlük, makyavelizm, narsizm ve psikopati boyutları için farklara, yaş değişkeninin, işbirliği ve psikopati boyutları için farklara, medeni durum, gelir düzeyi ve ünvan değişkenlerinin ise yalnızca psikopati boyutu için farklara neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışma süresi ve idari görev sahipliği değişkenleriyle hiçbir boyut arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the interaction between dark personality traits (Machiavellianism, narcissism and psychopathy) and individual ethical values (Love-Respect, Justice-Honesty, Cooperation) and whether dark personality traits and individual ethical values create a significant difference according to demographic variables such as age, gender and title. The sample of the research consists of 352 academicians working in Türkiye. In this context, the first part of the survey consisting of 27 questions aimed to measure dark personality traits, and the second part consisting of 16 questions aimed to measure individual ethical values. In this direction, the participants filled in their demographic information along with 43 questions in the survey text. The data obtained as a result of the survey was analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis, it was found that there was a negatively significant relationship between dark personality traits and individual ethical values, and in the examinations made in terms of demographic variables; It was determined that the gender variable caused differences for the dimensions of love-respect, justice-honesty, Machiavellianism, narcissism and psychopathy, the age variable caused differences for the dimensions of cooperation and psychopathy, and the marital status, income level and title variables caused differences only for the dimension of psychopathy. It was also determined that there was no significant difference between the variables of working time and administrative position holding and any dimension.