Orta Çağ Japon Ezoterik inanışlarında güneş fenomeni: Ryōbu Şinto örneği
The solar phenomenon in Medieval Japanese Esoteric beliefs: The case of Ryōbu Shintō
  1. Tez No: 955053
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE ŞAMLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Religion, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
“Orta Çağ Japon Ezoterik İnanışlarında Güneş Fenomeni: Ryōbu Şinto Örneği”isimli bu çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı, sınırlılıkları, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Akabinde geleneksel Japon halk inanışlarında, Şintoizm'de ve Şinto-Budist etkileşimi sürecinde Güneş fenomeninin yerine ve önemine temas edilmektedir. Tezin birinci bölümünde rahip Kūkai ve kurmuş olduğu Shingon Budizmi'ndeki Güneş fenomenine ve sembolizmine değinilmektedir. Ayrıca rahip Kūkai'n ezoterik öğretisindeki Güneş fenomeni ile ilişkilendirilen Güneş budası Dainichi Nyorai, Nitten, Nikkō ve Katen gibi kutsal varlıklar açıklanmaktadır. Tezin ikinci bölümünde rahip Kūkai'n öğretisinden etkilenerek ortaya çıkan Ryōbu Şinto geleneğindeki Güneş fenomenine yer verilmektedir. Orta Çağ Şinto geleneklerinden biri olan Ryōbu Şinto'nun Güneş kamisi Amaterasu ile Güneş budası Dainichi Nyorai arasında kurduğu ilişki ve bu ilişkinin doktrinel dayanakları hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Ryōbu Şinto geleneği içerisinde Güneş kamisi Amaterasu ve Güneş budası Dainichi Nyorai'n tezahürlerine ve görünümlerine temas edilerek ezoterik yorumlar çerçevesinde şekillenen Güneş'in sembolik anlamlarına da değinilmektedir. Tezin üçüncü bölümünde Ryōbu Şinto geleneğinden ortaya çıkan Miwa-ryū Şinto ve Goryū Şinto ekollerindeki Güneş fenomeni ele alınmaktadır. Miwa Dağı merkezli gelişen Miwa-ryū Şinto ile Murō Dağı merkezli gelişen Goryū Şinto ekollerinin kendilerine has inanç sistemlerine ve Güneş fenomenine yükledikleri anlam hakkında açıklamalar verilmektedir. Ayrıca her iki ekolün Güneş fenomeni bağlamında dikkat çeken ritüellerine ve kutsal objelerine dair inançlara da değinilmektedir. Tezin sonuç bölümünde ise Güneş fenomeni ve sembolizminin Orta Çağ ezoterik Japon inanışlarındaki etkisine, Ryōbu Şinto geleneği ve bu gelenekten ortaya çıkan Miwa-ryū Şinto ile Goryū Şinto ekollerindeki yansımalarına dair tespitlerimize yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“The Solar Phenomenon in Medieval Japanese Esoteric Beliefs: The Case of Ryōbu Shintō,”consists of an introduction and three main chapters. In the introduction, information is provided about the subject, aim, significance, scope, limitations, methodology, and sources of the research. Subsequently, the place and importance of the solar phenomenon in traditional Japanese folk beliefs, Shintoism and within the process of Shintō-Buddhist combination are addressed. In the first chapter of the thesis, the solar phenomenon in Shingon Buddhism, which was formed around the esoteric teaching of the monk Kūkai, is discussed. Additionally, the sacred beings and deities associated with the solar phenomenon in Kūkai's esoteric teaching -such as Dainichi Nyorai, Nitten, Nikkō, and Katen- are explained. In the second chapter of the thesis, the solar phenomenon and the solar symbolism within the Ryōbu Shintō tradition, which emerged under the influence of Kūkai's teaching, is addressed. The explanations are presented regarding the relationship established between Amaterasu, the Sun kami and Dainichi Nyorai, the Sun Buddha by Ryōbu Shintō -one of the medieval Shinto traditions- and the doctrinal foundations of this relationship. Furthermore, the manifestations and appearances of Amaterasu and Dainichi Nyorai within the Ryōbu Shintō tradition are examined, and the symbolic meanings of the Sun formed within the framework of esoteric interpretations are also discussed. In the third chapter of the thesis, the solar phenomenon in the Miwa-ryū Shintō and Goryū Shintō schools, which originated from the Ryōbu Shintō tradition, is examined. The explanations are given regarding the unique belief systems of the Miwa-ryū Shintō, which developed around Mt. Miwa, and the Goryū Shintō, which developed around Mt. Murō, as well as the meanings they attributed to the solar phenomenon. In addition, the rituals and sacred objects of both schools that are noteworthy in the context of the solar phenomenon are also addressed. In the conclusion of the thesis, the influence of the solar phenomenon and symbolism on medieval esoteric Japanese beliefs, and the reflections of this influence within the Ryōbu Shintō tradition and the Miwa-ryū Shintō and Goryū Shintō schools that emerged from this tradition, are presented as the findings of the study.