Stresli durumlarda bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik düzeylerinin başa çıkma tutumlarına etkisi :Oryantiring sporu yapan okul çağındaki sporcular üzerine bir araştırma
The effect of cognitive control and cognitive flexibility levels on coping attitudes in stressful situations:A research on school-age athletes who do orienteering
- Tez No: 955056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, oryantiring sporuyla ilgilenen okul çağındaki bireylerin stresli durumlar karşısında sergiledikleri bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik düzeylerinin, başa çıkma tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, yaşları 10 ile 16 arasında değişen ve oryantiring branşında aktif olarak yer alan 228 kadın ve 164 erkek olmak üzere toplam 392 sporcu çalışmaya dâhil edilmiştir. Veri toplama sürecinde, katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin bilgileri elde etmek amacıyla hazırlanan kişisel bilgi formuna ek olarak; bireylerin stresli durumlar karşısındaki Bilişsel Kontrol ve Bilişsel Esneklik düzeylerini ölçmek üzere Demirtaş (2019) tarafından geliştirilen“Stresli Durumlarda Bilişsel Kontrol ve Bilişsel Esneklik Ölçeği”ile başa çıkma tutumlarını belirlemek amacıyla Dicle ve Ersanlı (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmış; veriler Independent Samples T-Test, One Way ANOVA, Pearson Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, oryantiring sporu yapan bireylerin stresli durumlarda sergiledikleri bilişsel kontrol ve bilişsel esneklik düzeylerinin, başa çıkma tutumlarını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of cognitive control and cognitive flexibility levels on coping attitudes among school-aged individuals engaged in orienteering. The research sample consisted of a total of 392 athletes, including 228 female and 164 male participants, aged between 10 and 16, who actively participated in orienteering activities. During the data collection process, in addition to a personal information form developed to gather demographic characteristics of the participants, two standardized instruments were utilized: the“Cognitive Control and Flexibility Questionnaire in Stressful Situations”developed by Demirtaş (2019), and the“Coping Attitudes Assessment Scale”adapted into Turkish by Dicle and Ersanlı (2015). The data were analyzed using SPSS 25.0 statistical software. The analysis included Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation, and Multiple Linear Regression techniques. The findings indicated that the levels of cognitive control and cognitive flexibility significantly predicted coping attitudes in athletes dealing with stressful situations (p0.05).