Nörolojik hastaların robotik rehabilitasyon uygulamalarına bakış açılarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the perspectives of neurological patients on robotic rehabilitation applications
- Tez No: 955057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER AYVAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, nörolojik hastaların robotik rehabilitasyona yönelik bakış açılarını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapıldı. Kullanışlılık, Memnuniyet ve Kullanım Kolaylığı Anketi (USE) Türkçe versiyonu geliştirildi; geçerliliği ve güvenilirliği analiz edildi. Araştırmaya en az 5 seans robotik rehabilitasyon alan 171 nörolojik hasta (45,72 ± 17,24yıl; 64 K-107E) ve 171 bakım veren (46,42 ± 12,76yıl; 119K- 52E) dahil edildi. Memnuniyet için USE, kriter geçerliliği için Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS), ambulasyon için Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS), motivasyon için İçsel Güdülenme Envanteri (İGE), kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, depresyon için Beck Depresyon Envanteri (BDE), yaşam kalitesi için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF), katılım için Craig Engellilik Değerlendirme ve Rapor Etme Tekniği-Kısa Form (CHART-SF), çevresel etkenler için Craig Hastanesi Çevresel Faktörler Anketi-Kısa Form (CHIEF-SF), bakım yükü için Bakım Verme Yükü Ölçeği ve kaygı için Sürekli Kaygı Envanteri-II (STAI II) kullanıldı. USE'nin dört alt boyuttan oluştuğu, iç tutarlılığının yüksek (CB Alpha=0,977), test-tekrar test güvenilirliğinin güçlü (SKK=0,987) olduğu görüldü. USE ile SUS arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Sonuç olarak, USE geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Robotik rehabilitasyona yönelik bakış açısı psikolojik ve çevresel faktörlerden etkilenmekte olup, bireyselleştirilmiş yaklaşımlar memnuniyeti arttırabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate neurological patients' perspectives on robotic rehabilitation and related factors. The Turkish version of the Usability, Satisfaction and Ease of Use Survey (USE) was developed and tested for validity and reliability. The study included 171 neurological patients (45.72± 17.24year; 64 F-107M) and 171 caregivers (46.42 ± 12.76year; 119 F, 52 M), all having received at least five robotic rehabilitation sessions. USE measured satisfaction; System Usability Scale (SUS) was used for criterion validity; Functional Ambulation Scale (FAS) for ambulation; Intrinsic Motivation Inventory (IMI) for motivation; Tampa Kinesiophobia Scale for fear of movement; Beck Depression Inventory (BDI) for depression; WHO Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF) for quality of life; Craig Disability Assessment and Reporting Technique-Short Form (CHART-SF) for participation; Craig Hospital Environmental Factors Questionnaire-Short Form (CHIEF-SF) for environmental barriers; Caregiving Burden Scale for caregiver burden; and Trait Anxiety Inventory-II (STAI II) for anxiety. USE had four sub-dimensions, excellent internal consistency (Cronbach Alpha= 0.977), and high test-retest reliability (ICC = 0.987). Positive significant correlations were found between USE and SUS (p 0.05). In conclusion, USE was valid and reliable for assessing satisfaction with robotic rehabilitation. Psychological and environmental factors were thought to affect perspectives, and it is currently thought that personalized rehabilitation may improve satisfaction.