Ortaokul öğrencilerinde beslenme okuryazarlığı ile sağlıklı beslenme tutumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition literacy and healthy nutrition attitude and diet quality in secondary school students
- Tez No: 955059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAMARLI ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinde beslenme okuryazarlığı ile sağlıklı beslenme tutumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Antalya ili Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez bölgedeki Eylül 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında dahil etme kriterlerine uyan 13-14 yaşlarındaki 257 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, beslenme okuryazarlıkları, sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları değerlendirilmiş ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Ayrıca geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınarak diyet kaliteleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin %49,4'ü (n=127) kız, %50,6'sı (n=130) erkek olup; grubun çoğunluğu (%73,2) 14 yaşındadır. Öğrencilerin adölesan beslenme okuryazarlığı ölçeği puanı ortalaması 67,91±10,85 ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği puanı ortalaması ise 70,65±9,40 puandır. Katılımcıların Akdeniz diyeti kalite indeksi (KIDMED) puan ortalaması 5,08±2,29 ve sağlıklı yeme indeksi-2015 (SYİ-2015) puanı ise 37,23±13,04 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between nutrition literacy, healthy eating attitudes, and diet quality among secondary school students. Method: The research was conducted between September 2023 and May 2024 with 257 students aged 13–14 who met the inclusion criteria and were enrolled in centrally located schools affiliated with the Kaş District Directorate of National Education in Antalya. Students' socio-demographic characteristics, dietary habits, nutrition literacy levels, and attitudes toward healthy eating were evaluated, and anthropometric measurements were recorded. In addition, 24-hour dietary recall data were collected retrospectively to determine diet quality. Results: 49,4% (n=127) of the students who participated in the study, were female and 50,6% (n=130) were male; the majority of the group (73,2%) were 14 years old. The mean score on the Adolescent Nutrition Literacy Scale was 67,91±10,85, while the mean score on the Healthy Eating Attitude Scale was 70,65±9,40. The average score on the Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) was 5,08±2,29, and the Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) was 37,23±13,04.