Serebrovasküler olay (SVO) geçiren hastalar ile herhangi bir patolojisi olmayan bireylerin beyin hacimlerinin Volbrain yöntemi ile analizi
Volbrain analysis of brain volumes of patients with cerebrovascular event (CVE) and individuals without any pathology
- Tez No: 955060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BORA UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmayı SVO tanısı almış bireyler (94) ile herhangi bir patolojisi olmayan bireyler (90) karşılaştırılarak, yaş ve cinsiyete bağlı beyin-subkortikal yapılarının hacimleri arasında farklılık olup olmadığını araştırma amacıyla planladık. Retrospektif olarak yapılan çalışmada 18-80 yaş arası 184 bireyin (83 kadın, 101 erkek) Manyetik Rezonans Görüntüleri kullanıldı. Çalışmaya Serebrovasküler Olay (SVO) tanısı almış 94 hasta ve 90 herhangi bir patolojisi olmayan sağlıklı birey dahil edildi. Beyin hacim ölçümleri, tam otomatik bir program olan VolBrain yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Analizlerde IBM SPSS Statistics programı kullanıldı. Tanıya göre ayrılan bireyler cinsiyet ve yaş açısından karşılaştırıldığında SVO tanısı alan bireylerde Cerebrum, Cerebellum, Ventriculus Lateralis, Nucleus Caudatus, Putamen, Thalamus, Globus Pallidus, Hypocampus, Amygdala ve Nucleus Accumbens hacimleri incelenmiştir. SVO geçiren hastalar ve herhangi bir patolojisi olmayan bireylerin cerebellum, putamen, thalamus, hypocampus, nucleus accumbens ve substantia grisea hacimleri SVO geçiren hastalarda herhangi bir patolojisi olmayan bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. SVO geçiren ve herhangi bir patolojisi olmayan grup cinsiyet bakımından karşılaştırıldığında, SVO geçiren kadınlarda SVO geçiren erkeklere kıyasla putamen, thalamus ve BOS hacimleri istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Herhangi bir patolojisi olmayan bireylerde beyin hacimleri arasında kadınlarda erkeklere oranla cavitas intracranialis ve substantia gelatinosa hacimleri istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük bulundu. SVO geçirenlerde kategorik yaşa göre hacim değişimleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). SVO geçiren hastalarda cinsiyetler arasında görülen hacim farklılıklarının, gelecekte tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalara öncülük edebileceği düşünülmektedir. Ayrıca, SVO geçiren bireyler ile herhangi bir patolojisi olmayan bireylerde cerebellum, putamen, thalamus, hypocampus, nucleus accumbens ve substantia grisea yapılarında meydana gelen hacimsel değişimlerin cinsiyet ve yaş açısından değerlendirilmesinin literatüre önemli bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate whether there is a difference between the volumes of brain-subcortical structures depending on age and gender by comparing individuals diagnosed with CVE (94) and individuals without any pathology (90). In this retrospective study, magnetic resonance imaging (MRI) scans of 184 individuals aged between 18 and 80 years (83 women, 101 men) were analyzed. The study included 94 patients diagnosed with Cerebrovascular Event (CVE) and 90 healthy individuals without any pathologies. Brain volume measurements were performed using the VolBrain method, a fully automated software. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics software. The volumes of the cerebrum, cerebellum, ventriculus lateralis, nucleus caudatus, putamen, thalamus, globus pallidus, hippocampus, amygdala, and nucleus accumbens were examined in individuals diagnosed with stroke (CVE) compared to those without any pathologies. The cerebellum, putamen, thalamus, hippocampus, nucleus accumbens, and substantia grisea volumes were found to be significantly lower in patients with CVE compared to individuals without any pathologies. When comparing the gender differences between individuals with CVE and those without any pathologies, it was observed that women with CVE had significantly lower putamen, thalamus, and cerebrospinal fluid (CSF) volumes compared to men with CVE. In individuals without any pathologies, women exhibited significantly lower cavitas intracranialis and substantia gelatinosa volumes compared to men. No statistically significant differences were observed in volume changes between categorical age groups in individuals with CVE (p>0.05). The volumetric differences observed between genders in patients with CVE are thought to have the potential to guide future studies aimed at developing therapeutic approaches. Additionally, evaluating the volumetric changes in the cerebellum, putamen, thalamus, hippocampus, nucleus accumbens, and substantia grisea structures between individuals with CVE and those without any pathologies in terms of gender and age is anticipated to provide a significant contribution to the literature.