Okul öncesi öğretmenleri ve okul öncesi döneme eğitim veren ingilizce öğretmenlerinin sınıf yönetimi stilleri, mesleki yeterlilik algıları ve iş motivasyonları ile çevresel yoksunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of classroom management styles, professional competence perceptions, work motivations and environmental deprivation levels of preschool teachers and preschool english teachers
  1. Tez No: 955061
  2. Yazar: ELİF YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan okul öncesi öğretmenleri ve İngilizce öğretmenlerinin sınıf yönetimi stilleri, mesleki yeterlilik algıları ve iş motivasyonları ile çevresel yoksunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, bağımsız değişkenlerin yordayıcılık durumu ve aracı modelin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre planlanmış olup, amaçlı ve kolayda örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmaya 122 okul öncesi öğretmeni ve 51 okul öncesi döneme eğitim veren İngilizce öğretmeni olmak üzere toplam 173 öğretmen katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sınıf Yönetimi Stilleri Ölçeği”,“Öğretmen Adayları İçin Mesleki Yeterlik Ölçeği”,“Öğretmen Mesleki Motivasyon Ölçeği”,“Öğretmenler İçin Çevresel Yoksunluk Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler ve altboyut değerlendirmeleri okul öncesi öğretmenleri ve İngilizce öğretmenleri için ayrı ayrı analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, gruplar arasında mesleki yeterlilik alanında anlamlı bir fark bulunurken sınıf yönetimi, mesleki motivasyon ve çevresel yoksunluk ölçeklerinde anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ölçeklerin alt boyut analizleri incelendiğinde ise grup değişkenin her bir ölçeğin alt boyutlarında etkili olduğu ve gruplar arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkardığı görülmüştür. Yapılan yol analizi sonucunda ise mesleki yeterlilik, mesleki motivasyon ve çevresel yoksunluk ölçkekleri arasında doğrudan ve dolaylı olarak anlamlı etkilerin ortaya çıktığı ve aracı değişkenin çevresel yoksunluk olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar literatür kapsamında bulgulanıp tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the classroom management styles, professional competence perceptions, work motivations and environmental deprivation levels of preschool teachers and English teachers working in preschool educational institutions, and to determine the predictive status of independent variables and the mediator model. The research was planned according to the correlational model, one of the quantitative research methods, and purposeful and convenience sampling methods were used. A total of 173 teachers, including 122 preschool teachers and 51 preschool English teachers, participated in the study.“Classroom Management Styles Scale”,“Professional Competence Scale for Prospective Teachers”,“Professional Motivation Scale for Teachers”,“Environmental Deprivation Scale for Teachers”and“Demographic Information Form”were used as data collection tools. The data obtained from the scales and sub-dimension evaluations were analyzed separately for preschool teachers and English preschool teachers. As a result of the analysis, a significant difference was found between the groups in the field of professional competence, while no significant difference was found in the classroom management, professional motivation and environmental deprivation scales. When the sub-dimension analyses of the scales were examined, it was seen that the group variable was effective in the sub-dimensions of each scale and that significant differences emerged between the groups. As a result of the path analysis, it was seen that there were direct and indirect significant effects between the professional competence, professional motivation and environmental deprivation scales and the mediator variable was environmental deprivation. The results obtained from the research were found and discussed within the scope of the literature.