2023 Kahramanmaraş depremlerini yaşayan üniversite öğrencilerinde travma sonrası psikolojik değişikliklerin ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of post-traumatic psychological changes and associated factors in university students who experienced the 2023 Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 955119
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, 2023 Kahramanmaraş depremlerine maruz kalan üniversite öğrencilerinin depremden 6 ve 12 ay sonraki psikolojik değişimlerinin karşılaştırılması ve bu değişimleri etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı, ilişki arayıcı nicel tasarıma sahip bu çalışma, bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 178 öğrenciyle prospektif olarak yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği, DSM-5 Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Kontrol Listesi, DSM-5 Depresyon Ölçeği (Erişkin) ve Travma Sonrası Değişim Ölçeği ile toplanmıştır. Analizler SPSS 27,0 paket programı kullanılarak Bağımlı ve Bağımsız İki Örnek t Testi, Wilcoxon Sıralı İşaret Testi, Mann Whitney U Testi ile yapılmıştır. Çalışma bulgularına göre, katılımcıların yaş ortalaması 22,30±3,03 (18-42) yıl olup, %60,1'i kadındır. Katılımcıların %26,4'ü eğitim fakültesine, %43,8'i ise 4. sınıfa kayıtlıdır. Deprem nedeniyle %60,7'sinin bir yakını vefat etmiştir. Travma Sonrası Değişim Ölçeği'nde 6.aya göre 12. ayda özgüven, kişilerarası katılım, farkındalık alt boyut ve toplam puan ortalamaları artmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the psychological changes experienced by university students affected by the 2023 Kahramanmaraş earthquakes at 6 and 12 months after the event, and to examine the influencing factors. Using a descriptive, correlational quantitative design, the study was conducted prospectively with 178 students from a state university. Data were collected using a Personal Information Form, Psychological Capital Perception Scale, DSM-5 PTSD Checklist, DSM-5 Depression Scale (Adult), and the Post-Traumatic Growth Inventory. Analyses were performed using SPSS 27.0 with t-tests, the Wilcoxon Signed Rank Test, and the Mann-Whitney U Test. Participants had a mean age of 22.3±3.03 years; 60.1% were female. Due to the earthquake, 60.7% lost a relative. Compared to the 6th month, the 12th month showed significant increases in self-confidence, interpersonal engagement, and awareness (p0.05).