Madde kullanma eğilimi olan bireylerin kişilik tiplerine göre serbest zamanda sıkılma algısı ve yalnızlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of the leisure boredom and loneliness levels according to the personality traits of individuals with a tendency to use substances
- Tez No: 955169
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı, madde kullanma eğilimi olan üniversite öğrencilerinin kişilik tipleri, serbest zamanda sıkılma algısı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve çeşitli kişisel değişkenler açısından karşılaştırılmanın yapılmasıdır. Araştırma evrenini, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi'nde eğitim-öğretimine devam eden Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu amaçlı örneklem yöntemiyle 1591 öğrenci arasından seçilmiştir. Bu süreçte, Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği'nden 16 veya üzeri puan alan 371 kadın ve 693 erkek olmak üzere toplam 1064 gönüllü birey araştırmaya dahil edilmiştir. Belirlenen örneklem grubu doğrultusunda her üç üniversite öğrencisinden yaklaşık ikisinin madde kullanımına yönelik eğilim gösterdiği tespit edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgi formu,“Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği”(MKEÖ),“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”(BFKÖ),“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği”(SZSAÖ) ve“UCLA Yalnızlık Ölçeği”(UYÖ-8) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımını tespit etmek için Skewness, Kurtosis değerleri ve Levene Test sonuçları incelenmiştir. Normal dağılıma uyan veri setinin istatistik analizlerinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, Bağımsız Gruplar T Testi, ANOVA, MANOVA, Pearson Korelasyon ve Regresyon Testi kullanılmıştr. Elde edilen bulgular incelendiğinde SZSAÖ'nün UYÖ-8 ile arasında pozitif yönde yüksek düzeyde, nörotizmle arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca SZSAÖ'nün dışa dönüklükle arasında negatif yönde yüksek düzeyde bir ilişki içerisinde olduğu görülmüştür. UYÖ-8 ve kişilik tipleri arasındaki durum incelendiğinde ise yalnızlık ile dışa dönüklük arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğu görülürken yumuşak başlılık, öz denetim ve deneyime açıklık arasında negatif yönde zayıf bir ilişki olduğu görülmüştür. Yalnızlık ve nörotizm arasında ise pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak madde kullanma eğilimi gösteren bireylerin serbest zamanda sıkılma algısı arttıkça yalnızlık ve nevrotiklik düzeyleri artmakta, dışa dönüklük düzeyi azalmaktadır. Ayrıca bireylerin yalnızlık düzeyleri arttıkça dışa dönüklükleri, yumuşak başlılıkları, öz denetimleri ve deneyime açıklık düzeyleri azalmakta, nevrotiklik düzeyleri ise artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the correlation between the personality traits, leisure boredom and levels of loneliness among university students with a tendency to use substances and to compare in terms of various personal variables. The research population consists of students of the Faculty of Sports Sciences who continue their education at Sakarya University of Applied Sciences, Yalova University, Kocaeli University, Bursa Uludag University and Trakya University. The sample group was selected using a purposive sampling method from 1591 undergrads. In this process, a total of 1064 volunteer participants were included in the study, consisting of 371 females and 693 males who scored 16 or above on the Substance Abuse Proclivity Scale. About two-thirds of university students showed a tendency toward substance use. The participants completed a demographic information form, the“Substance Abuse Proclivity Scale”(SAPS), the“Big Five Personality Traits Scale”(BFPTS), the“Leisure Boredom Scale”(LBS), and the“UCLA Loneliness Scale”(ULS-8). Skewness, Kurtosis values and Levene Test results were examined to determine the normality distribution of the data obtained. In the statistical analysis of the data set that conforms to normal distribution, percentage, frequency, arithmetic mean, Independent Samples T Test, ANOVA, MANOVA, Pearson Correlation and Regression Test were used. When the findings were examined, it was determined that there was a high positive correlation between LBS and ULS-8 and a moderate positive correlation between it and neuroticism. In addition, it was observed that LBS had a high negative correlation with extraversion. When the situation between ULS-8 and personality traits was examined, it was seen that there was a negative moderate correlation between loneliness and extraversion, while there was a weak negative correlation between agreeableness, self-control and openness to experience. It was determined that there was a moderate positive correlation between loneliness and neuroticism. As a result, as the leisure boredom increases for individuals who tend to use substances, loneliness and neuroticism levels increase and extroversion levels decrease. In addition, as individuals' loneliness levels increase, extroversion, agreeableness, self-control and openness to experience levels decrease and neuroticism levels increase.