Madde kullananlarda çocukluk çağı örselenme yaşantılarının, madde kullanma eğilimi, benlik saygısı ve başa çıkma tutumları ile ilişkisi
The relation of traumatic childhood experiences with substance abuse proclivity, self-esteem and coping strategies in substance users
  1. Tez No: 236864
  2. Yazar: TİMUR TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Madde kullanımı tüm dünyada hızla artarak çok önemli bir toplumsal sorun niteliği kazanmıştır. Birçok çalışma çocuklara karşı zarar verici davranışların ve çocuk istismarının madde kullanımını % 40?80 oranında arttırdığını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Problem çözme yeteneğindeki yetersizlik, psikoaktif madde kullanımına zemin hazırlamaktadır. Bağımlılığa yatkın tipik bir kişilik yapısının tanımlanması mümkün olmamasına rağmen, bireylerin madde kullanma eğilimi olup olmadığını ölçmek bazı ek önlemler alınarak bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Birçok araştırmacıya göre benlik saygısının düşüklüğü uyuşturucu madde kullanımına zemin hazırlayan faktörlerin en belirgin olanıdır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; madde kullanım öyküsü olan kişilerle, olmayan kişileri ?Çocukluk Çağı Travmaları?nın, ?Madde Kullanma Eğilimi?, ?Başa Çıkma Tutumları? ve ?Benlik Saygısı?na etkileri açısından karşılaştırmaktır.Yöntem: Çalışma grubu; Ekim 2006-Nisan 2007 tarihleri arasında madde kullanma ve bulundurma suçları nedeniyle ilgili kanun maddeleri gereğince hüküm giymiş, daha sonra ?Denetimli Serbestlik? uygulamasına tabii tutulan ve ?Madde Kullanım Bozukluğu? tanıları DSM-IV için Yapılandırılmış Klinik Görüşme' (SCID?I) göre konulmuş 41 kişiden, kontrol grubu; çalışma grubuyla yaş, cinsiyet ve eğitim durumu bakımından eşleştirilmiş 41 kişiden oluşturulmuştur. Tüm katılımcılara sırasıyla Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği(ÇÖYÖ), Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği(SAP), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği(COPE), uygulandıBulgular: Çalışma ve kontrol grupları arasında yaş ortalaması, öğrenim düzeyleri, ekonomik durum ve yaşanılan yere göre anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Substance abuse has become a rapidly increasing major social problem all over the world. It has been proven in several studies that detrimental behaviors against children and child abuse increases substance abuse by 40-80 %. Deficiency in coping with problems lays the grounds for pcychoactive substance use. Although it is not possible to define the patterns for typical personality liable to addiction, measuring if the individual has a tendency towards substance abuse can be useful for decreasing substanc abuse. According to several investigator deficit in self-respect is the major factor that leads to substance abuse. Aim of this study is to compare the persons who have a history of childhood abuse to those who do not in terms of the effects of ?childhood abuse? to ?substance abuse? and ?self-esteem?.Method: The sample consisted of 41 subjects sentenced according to the related law due to crimes of substance use and possession between October 2006 and April 2007 who were later released on probation and control group consisted of, again, 41 subjects who were comparable to the sample in accordance with age, gender and educational background. Sociodemographic Data Form, Childhood Trauma Questionnaire, COPE, Substance Abuse Proclivity Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale were applied to all participants, respectively.Results: There was no evident difference between the sample and control groups according to average age, educational background, economical conditions and habitation.