Dokuzuncu sınıf İngilizce öğretim programının resmi, uygulanan ve gerçekleşen program bağlamında CIPP modeline göre değerlendirilmesi: çoklu durum çalışması
Evaluation of ninth grade English curriculum according to CIPP model in the context of official, enacted and real curriculum: A multiple case study
- Tez No: 955204
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu araştırmada dokuzuncu sınıf İngilizce öğretim programının resmi, uygulanan ve gerçekleşen program bağlamında Stufflebeam'in Bağlam, Girdi, Süreç ve Ürün Modeline göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak 2022-2023 öğretim yılında Bilecik ili Bozüyük ilçesinde bulunan iki farklı lisede görev yapan iki İngilizce öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören iki ayrı sınıftaki dokuzuncu sınıf öğrencileri araştırmanın katılımcıları olarak belirlenmiştir. Veriler program değerlendirme modeline uygun olarak yarı yapılandırılmış bireysel ve odak grup görüşmeleri, katılımcı gözlemler, doküman incelemesi,“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”,“İngilizce Dersi Öz Yeterlik Ölçeği”,“ İngilizce Öğretmenleri Mesleki Yeterlik Ölçeği”ve dokuzuncu sınıf İngilizce dersi beceri testleri ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretim programının önceki öğrenmeleri de içeren kapsamlı bir program olduğu, çeşitli ortaöğretim kurumlarında aynı programın uygulanmasının seviye farklılıklarını ortaya çıkardığı, dil becerilerine yönelik gereksinimlerin kısmen karşılandığı belirlenmiştir. Programın öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutum ve öz yeterlik inançları üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı ancak öğretim yılı başında ve sonunda uygulanan beceri sınavları arasında anlamlı farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Resmi programın, uygulanan ve gerçekleşen programa dönüşüm sürecinde öğretmenlerin programda uyarlamalar yaptıkları ve öğretmen özelliklerinin programın uygulanmasında önemli bir etken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the ninth grade English curriculum in the context of official, enacted and real curriculum according to Stufflebeam's Context, Input, Process and Product Model. A multiple case study design was used. Using purposive sampling method, two English teachers in two different high schools in Bozüyük district of Bilecik province in the academic year 2022-2023 and two ninth grade students studying in these schools were determined as the participants. The data were obtained through semi-structured individual and focus group interviews, participant observations, document analysis,“Attitude Towards English Lesson Scale”,“English Lesson Self-Efficacy Scale”,“English Teachers' Professional Competence Scale”and ninth grade English lesson skills tests. As a result of the research, it was determined that the curriculum was a comprehensive program including prior learning, the implementation of the same program in various secondary schools revealed level differences, and the requirements for language skills were partially met. It was found that the program did not have a significant effect on students' attitudes towards English and their self-efficacy beliefs, but it made a significant difference in the skills exams. In the process of transformation of the official curriculum into enacted and real curriculum, it was determined that teachers made adaptations and teacher characteristics were an important factor in the implementation of the curriculum.