Piridin türevi ligantlar ile heteronükleer hekzasiyanometalat(ııı) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve alkol oksidasyonu üzerindeki katalitik etkisinin incelenmesi
Synthesis, characterization, and investigation of the catalytic effect on alcohol oxidation of heteronuclear hexacyanometalate(iii) complexes with pyridine derived ligands
- Tez No: 955205
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ SÜHEYLA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında metal(II) [M(II) = Cu, Zn veya Cd] geçiş metalleri, K3[M'(CN6)] [M'(III) = Cr, Fe veya Co] ile 4-(2-aminoetil)piridin (4aepy), 3-(aminometil)piridin (3ampy), 4-etilpiridin (4epy) ve 4-metilpiridin (4mpy) ligantları kullanılarak on üç tane heteronükleer hekzasiyanometalat(III) kompleksleri elde edilmiştir. Komplekslerin yapıları, titreşim (kızılötesi ve Raman) spektroskopisi, X-ışını kırınım tekniği, element ve termik analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Titreşim spektroskopisi kullanılarak komplekslerin yapısındaki siyanür, 4aepy, 3ampy, 4epy ve 4mpy moleküllerine özgü titreşim bantlarındaki kaymalar belirlenerek kompleks oluşumuyla ilgili bilgiler elde edilmiştir. Tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile yapıları aydınlatılan komplekslerden {[Cu(H2O)(μ-4aepy)Cu(μ-4aepy)2Cu(μ-4aepy)Co2(μ-CN)6(CN)6]•3H2O}n (1) ve [Cd2(H2O)8Cd(4mpy)2Co2(μ-CN)8(CN)4]n (12) kompleksleri bir boyutlu, [Cd3(µ-3ampy)4(H2O)4Cr2(µ-CN)8(CN)4]n (4), [Cd3(µ-3ampy)4(H2O)4Co2(µ-CN)8(CN)4]n (6), [Cu2(4mpy)2Cu(4mpy)2(EtOH)2Co2(µ-CN)8(CN)4]n (10), [Zn2(4mpy)2Zn(4mpy)2Co2(µ-CN)10(CN)2]n (11) ve [Cd3(4mpy)12Fe2(μ-CN)6(CN)6]n (13) kompleksleri iki boyutlu ve (NH4)[Cd(μ-4aepy)2Co(μ-CN)2(CN)4]n (2), (NH4)[Cd(μ-4aepy)2Fe(μ-CN)2(CN)4]n (3), [Cd3(µ-3ampy)2(H2O)2Fe2(µ-CN)5(CN)7]n (5), {[Cd3(4epy)12Cr2(µ-CN)6(CN)6]∙4H2O}n (7), {[Cd3(4epy)12Fe2(µ-CN)6(CN)6]∙4H2O}n (8) ve {[Cd3(4epy)12Co2(µ-CN)6(CN)6]∙4H2O}n (9) komplekslerinin ise üç boyutlu yapıya sahip oldukları belirlenmiştir. Kuru hava atmosferinde geçekleştirilen termik analiz yöntemi ile komplekslerin ayrışma basamakları belirlenmiştir. Komplekslerdeki piridin türevi ligantlar ısı alarak bozunurken, siyanür ligantlarının ısı vererek yandıkları görülmüştür. 4-6 kompleksleri alkol oksidasyon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmış ve 6 kompleksinin iyi ürün verimi sergilediği belirlenmiştir. En yüksek aldehit oluşumu benzil alkolün oksidasyonundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thirteen heteronuclear hexacyanometallate(III) complexes were synthesized using metal(II) [M(II) = Cu, Zn, or Cd] transition metals in combination with K₃[M'(CN)₆] [M'(III) = Cr, Fe, or Co] and pyridine derivatives such as 4-(2-aminoethyl)pyridine (4aepy), 3-(aminomethyl)pyridine (3ampy), 4-ethylpyridine (4epy), and 4-methylpyridine (4mpy). The structures of the complexes were characterized using vibrational (infrared and Raman) spectroscopy, X-ray diffraction, and elemental and thermal analysis techniques. By using vibrational spectroscopy, shifts in the characteristic vibrational bands of cyanide, 4aepy, 3ampy, 4epy and 4mpy molecules within the structures of the complexes were determined, providing information about complex formation. Single crystal X-ray diffraction revealed that complexes {[Cu(H2O)(μ-4aepy)Cu(μ-4aepy)2Cu(μ-4aepy)Co2(μ-CN)6(CN)6]•3H2O}n (1), and [Cd2(H2O)8Cd(4mpy)2Co2(μ-CN)8(CN)4]n (12) were found to have one dimensional structures; [Cd3(µ-3ampy)4(H2O)4Cr2(µ-CN)8(CN)4]n (4), [Cd3(µ-3ampy)4(H2O)4Co2(µ-CN)8(CN)4]n (6), [Cu2(4mpy)2Cu(4mpy)2(EtOH)2Co2(µ-CN)8(CN)4]n (10), [Zn2(4mpy)2Zn(4mpy)2Co2(µ-CN)10(CN)2]n (11), and [Cd3(4mpy)12Fe2(μ-CN)6(CN)6]n (13) had two dimensional structures; and (NH4)[Cd(μ-4aepy)2Co(μ-CN)2(CN)4]n (2), (NH4)[Cd(μ-4aepy)2Fe(μ-CN)2(CN)4]n (3), [Cd3(µ-3ampy)2(H2O)2Fe2(µ-CN)5(CN)7]n (5), {[Cd3(4epy)12Cr2(µ-CN)6(CN)6]∙4H2O}n (7), {[Cd3(4epy)12Fe2(µ-CN)6(CN)6]∙4H2O}n (8), and {[Cd3(4epy)12Co2(µ-CN)6(CN)6]∙4H2O}n (9) exhibit three dimensional frameworks. Thermal analysis performed in dry air showed that the pyridine derivatives decompose through an endothermic process, while the cyanide ligands are burned and released in an exothermic way. Additionally, complexes 4-6 were used as catalysts in alcohol oxidation reactions. Complex 6 was found to produce a high yield of the product. The highest aldehyde formation was obtained from the oxidation of benzyl alcohol.