Bitkisel ve hayvansal kökenli doğal yalıtım malzemelerinin yapı ve otomotiv sektörlerindeki yeri, özellikleri ve sürdürülebilirlik potansiyeli
The Role, Properties, and Sustainability Potential of Plant-Based and Animal-Based Natural Insulation Materials in the Construction and Automotive Industries
- Tez No: 955265
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji krizi ve küresel ısınma endişeleri ile enerji verimliliği giderek daha fazla önem kazanırken, binaların enerji tüketimi büyük bir paya sahiptir. Doğal yalıtım malzemeleri, düşük enerji tüketimi ve biyo bozunabilir özellikleri ile çevre dostu çözümler sunmakta, enerji verimliliğini artırarak sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Geleneksel yalıtım malzemeleri yerine kullanılan doğal malzemeler, hem inşaat sektöründe hem de otomotiv sektöründe çevresel sürdürülebilirliği artırmakta ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. Otomotiv sektöründe, doğal yalıtım malzemeleri aracılığıyla yakıt verimliliği artmakta ve enerji verimliliği sağlanmaktadır. Bu çalışma, doğal yalıtım malzemelerinin çevresel etkileri, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik üzerindeki katkılarını inceleyerek, bu malzemelerin gelecekteki uygulamalarını değerlendirmiştir. Sonuç olarak, doğal yalıtım malzemeleri, sürdürülebilir inşaat ve otomotiv çözümlerine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As concerns regarding the energy crisis and global warming continue to rise, the importance of energy efficiency is becoming increasingly evident, with buildings accounting for a significant share of global energy consumption. Natural insulation materials, with their low energy consumption and biodegradable properties, offer environmentally friendly solutions, contributing to improved energy efficiency and the reduction of greenhouse gas emissions. The use of natural materials in place of traditional insulation products enhances environmental sustainability and promotes energy savings in both the construction and automotive sectors. In the automotive industry, natural insulation materials improve fuel efficiency and overall energy performance. This study investigates the environmental impacts, energy efficiency benefits, and contributions to sustainability offered by natural insulation materials, while also evaluating their potential applications in the future. In conclusion, natural insulation materials play a crucial role in providing sustainable solutions for both the construction and automotive industries.