Farklı zamanlarda hasat edilen bazı serin mevsim tahıllarının epifitik laktik asit bakteri değişimi ve farklı dozlarda glikoz ilavesinin bazı silaj kalite parametrelerine etkisi
Epypytic lactic acid bacteria changes of some cool season cereals and addition of different glucose doses on some silage quality parameters
- Tez No: 955266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Hatay Amik Ovası koşullarında yetiştirilen üç farklı serin iklim tahılının (buğday, arpa, tritikale) farklı hasat zamanlarında (çiçeklenme, süt olum, hamur olum) ve üç farklı glikoz dozunda (%0, %3 ve %6) yem ve silaj kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada yem verim ve kalitesini değerlendirmek amacıyla yaş ot verimi (YOV), kuru ot verimi (KOV), kuru madde oranı (KMO), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), asit deterjanda çözünmeyen lignin (ADL), ham kül (HK), ham protein (HP), laktik asit bakteri (LAB) sayısı, enterobakteri (ENT) sayısı, maya sayısı, bitki pH'sı ve suda çözünebilen karbonhidrat (SÇK) özellikleri incelenmiştir. Bitki türü, hasat zamanı ve glikoz dozlarının ot verimi, yem kalitesi ve silajın mikrobiyolojik ve kimyasal özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bitki boyu, YOV ve KOV parametrelerinde tritikale en yüksek bitki boyuna, buğday ise en yüksek ot verim değerlerine ulaşmıştır. Hasat zamanı ilerledikçe, özellikle hamur olum döneminde, biyokütle üretimi ve kuru madde birikimi artmıştır. Silaj fermantasyon kalitesi ve besin madde içeriğini değerlendirmek amacıyla; KM, NDF, ADF, HK, HP, SÇK, pH, amonyak azotu (NH3-N), LAB sayısı, maya sayısı, laktik asit (LA) içeriği, asetik asit (AA) içeriği, propiyonik asit (PA) içeriği, bütirik asit (BA) içeriği ve etanol (ETOH) içeriği özellikleri incelenmiştir. Yem kalitesine ilişkin lif yapısında NDF ve ADF içerikleri, geç hasatlarda artmış, silajlarına glikoz katkısı ise bu değerleri düşürerek sindirilebilirliği olumlu yönde etkilemiştir. Silajın özellikleri açısından değerlendirildiğinde, özellikle %6 glikoz dozu, LAB popülasyonunu artırmış, pH seviyesini düşürmüş, NH₃-N birikimini azaltmış ve silajın asidik stabilitesini iyileştirmiştir. Buğday türü, hamur olum döneminde ve %6 glikoz dozu uygulamasında, silajda en yüksek LA ve ETOH değerlerini vererek fermantasyon açısından en olumlu sonucu sunmuştur. Maya sayıları ve NH₃-N değerleri ise erken hasat ve yüksek glikoz dozu uygulamalarında en düşük düzeyde kaydedilmiştir. HP içerikleri bakımından, tritikale en yüksek değeri gösterirken, hasat ilerledikçe HP içeriği azalmıştır. HK içeriğinde tür ve glikoz dozu etkili olmuş, fakat düzenli bir artış veya azalış gözlenmemiştir. Sonuç olarak, buğday türü, hamur olum döneminde ve %6 glikoz dozuyla birlikte hem verim hem de silaj kalitesi açısından öne çıkmıştır. Hasat zamanı ve katkı maddesi uygulamaları, silajın besin içeriği ve mikrobiyolojik stabilitesi üzerinde belirleyici rol oynamıştır. Bu bulgular, hayvancılıkta kaliteli kaba yem üretimi için doğru bitki türü, optimum hasat zamanı ve uygun katkı maddesi kullanımının birlikte değerlendirilmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of three cool-season cereals (wheat, barley, and triticale), grown under the ecological conditions of the Amik Plain in Hatay, on forage and silage quality at different harvest stages (flowering, milky, and dough) and under three glucose supplementation levels (0%, 3%, and 6%). To evaluate forage yield and quality, the parameters examined included green forage yield (GFY), dry forage yield (DFY), dry matter content (DM), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), crude ash (CA), crude protein (CP), lactic acid bacteria (LAB) count, enterobacteria (ENT) count, yeast count, plant pH, and water-soluble carbohydrate (WSC) content. The effects of plant species, harvest stage, and glucose level on forage yield, feed quality, and the microbiological and chemical properties of silage were evaluated. According to the results, triticale exhibited the greatest plant height, while wheat yielded the highest GFY and DFY values. As the harvest progressed-particularly during the dough stage-biomass production and dry matter accumulation increased. To assess silage fermentation quality and nutritional composition, the following parameters were analyzed: DM, NDF, ADF, CA, CP, WSC, pH, ammonia nitrogen (NH₃-N), LAB count, yeast count, lactic acid (LA), acetic acid (AA), propionic acid (PA), butyric acid (BA), and ethanol (ETOH) content. NDF and ADF contents increased with delayed harvest stages, while glucose supplementation reduced these values. The addition of glucose, especially at a 6% level, led to increased LAB counts, decreased pH levels, reduced NH₃-N accumulation, and enhanced the acidic stability of the silage. Wheat harvested at the dough stage with 6% glucose application yielded the highest LA and ETOH concentrations, indicating the most favorable fermentation outcome. The lowest yeast and NH₃-N values were observed in early harvests combined with high glucose doses. In terms of CP content, triticale showed the highest value, although CP levels decreased as harvest was delayed. CA content was influenced by species and glucose dose, though no consistent increase or decrease pattern was observed. In conclusion, wheat harvested at the dough stage with 6% glucose supplementation stood out in terms of both yield and silage quality. Harvest timing and additive treatment were found to play a decisive role in shaping the nutritional composition and microbiological stability of silage. These findings highlight the necessity of evaluating plant species, optimum harvest time, and suitable additive use in combination for the production of high-quality roughage in livestock nutrition.