Şiddet olgusunun tiyatro sanatına yansımaları ve bir uygulama incelemesi 'Taj Mahal Muhafızları'
The reflections of the phenomenon of violence in the art of theatre and a case study 'The Guards of Taj'
  1. Tez No: 955269
  2. Yazar: YİĞİT GÜMÜŞADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KANDEMİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Rejisörlük Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karşıt görüşte olanlara kaba kuvvet uygulama, sert davranma şeklinde tarif edilen şiddet, tarih boyunca insanın ayrılmaz bir parçası olarak var olmuştur. Bir arada huzur içinde yaşamaya çalışan insanın tarih boyunca şiddeti ortadan kaldırmak için çeşitli önlemler aldığı, kurallar koyduğu caydırıcı cezalara baş vurduğu bilinmektedir. İnsanın şiddet ile olan organik bağını düzeltmek ya da güdülerinde bulunan şiddet ihtiyacını karşılamak için başvurduğu yollardan bir tanesi de sanattır. Şiddetin sanatta ele alınış biçimi her dönemde insanın şiddet ile olan ilişkisine ve sanatın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Birebir insan ve yaşamını ele alan tiyatro sanatının da var oluşundan itibaren şiddet olgusu ile bir bağı olmuştur. Bu bağ kimi zaman Antik Yunan döneminde şiddetin olduğu sahnelerin yasaklanması gibi durumlarda zayıflamış kimi zaman şiddet gösteriminin ön plana çıkartıldığı çağdaş tiyatro uygulamalarında olduğu gibi güçlenmiştir. Ancak toplumda yaşanan şiddet olaylarının arttığı günümüz 21.yüzyılında şiddetin tiyatro sanatına nasıl yansıdığını tarif etmek oldukça zordur. Bu noktada literatürde genellikle şiddetin oyun metinleri temelinde ve kuramsal düzlemde yapılan analizlerle sınırlı olduğu ve uygulama düzleminde yapılan analizlerin de ise şiddetin sahneye nasıl yansıtıldığı hususunda eksik kaldığı ya da yeterli sayıda olmadığı düşünülmektedir. Bu amaçla bu tez çalışmasında tez çalışmasında tiyatro sanatına yansıyan şiddet ögelerinin; Rajiv Joseph'in yazdığı, yönetmenliğini Kuvvet Yurdakul'un yaptığı, 2024-2025 sezonunda Konya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen“Taj Mahal Muhafızları”isimli oyun incelenmiştir. Nitel araştırma modelinin kullanıldığı ve şiddet ögelerinin bir uygulama üzerinden incelendiği çalışmada, evreni şiddeti konu alan ve sahnelenen tüm tiyatro oyunları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini“Taj Mahal Muhafızları”isimli oyun meydana getirmektedir. Nitel araştırma verilerinin toplanmasında görüşme, gözlem ve belge incelemesi yapılmış ve veriler betimsel analiz yolu ile çözümlenmiştir
Özet (Çeviri)
Violence, defined as applying brute force and behaving harshly towards those with opposing views, has existed as an integral part of humanity throughout history. It is known that people who tried to live together in peace have taken various measures, set rules and resorted to deterrent punishments throughout history to eliminate violence. One of the ways that humans use to correct their organic connection with violence or to meet the need for violence in their instincts is art. The way violence is addressed in art varies in each period according to the relationship between humans and violence and the type of art. The art of theater, which deals with humans and their lives, has also had a connection with the phenomenon of violence since its existence. This connection has sometimes weakened in situations such as the prohibition of scenes with violence in the Ancient Greek period, and sometimes it has strengthened, as in contemporary theater practices where the display of violence is highlighted. However, in today's 21st century, when violent incidents experienced in society have increased, it is quite difficult to describe how violence is reflected in the art of theater. At this point, it is generally thought that in the literature, violence is limited to analyses conducted on the basis of play texts and on a theoretical level, and that analyses conducted on a practical level are insufficient or insufficient in terms of how violence is reflected on the stage. For this purpose, in this thesis study, the elements of violence reflected in the art of theater were examined in the play“Guardians of the Taj Mahal”written by Rajiv Joseph, directed by Kuvvet Yurdakul and staged by Konya State Theater in the 2024-2025 season. In the study where the qualitative research model was used and the elements of violence were examined through an application, the universe of the play consists of all theater plays that are about violence and staged. The sample of the study consists of the play“Guardians of the Taj Mahal”. Interviews, observations and document reviews were conducted in the collection of qualitative research data and the data were analyzed through descriptive analysis.