Halka açık olmayan anonim şirketlerde hamiline yazılı payın devri
Transfer of bearer shares in non-public joint stock companies
  1. Tez No: 955275
  2. Yazar: EBRU DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Hamiline yazılı paylar, anonim şirkette anonimliği ve serbestçe devredilebilirliği temin ve temsil eden paylardır. 31 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan 7262 sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun ile Türk Ticaret Kanunu'nda hamiline yazılı payların anonim şirketteki yerinin yeniden düşünülmesi ve ele alınmasını gerektirir birtakım değişiklikler yapılmıştır. Düzenlemeye göre, hamiline yazılı pay senedi çıkarılması aşamasında pay senetleri ve sahiplerine ilişkin bilgilerin Merkezî Kayıt Kuruluşu (MKK) sistemine kaydedilmesi ve hamiline yazılı pay senetlerinin devredilmesi halinde de devrin MKK'ye bildirilmesi gerekmektedir. Bildirimin gerçekleştirilmemesi pay sahipliği haklarının kullanılamamasına yol açmaktadır. Çalışmamızda hamiline yazılı payların anonim şirketteki yeri incelenerek MKK bildirimleri ile meydana gelen yeni düzenin pay senedinin temel dinamiklerini ne yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Çalışmanın konu bağlamı hamiline yazılı payın iradi devri olup konu senede bağlanmış ve senede bağlanmamış paylar ayrımıyla ele alınmıştır. MKK bildiriminin hukuki niteliği, benzer kurumlardan farkları, usul ve esasları tespit edilmiştir. MKK bildiriminin hukuki sonuçları ekseninde yeni düzenin muhtemel sorunları ele alınmış ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bearer shares are shares that ensure and represent anonymity and free transferability in joint-stock companies. On December 31, 2020, Law No. 7262 on Preventing the Financing of the Proliferation of Weapons of Mass Destruction introduced several amendments to the Turkish Commercial Code that necessitate reconsidering and addressing the position of bearer shares in joint-stock companies. According to the regulation, information about share certificates and their owners must be registered in the the Central Registry Agency (CRA) system when issuing bearer share certificates, and any transfer of bearer share certificates must be reported to the CRA. If the notifications are not made, shareholder rights cannot be exercised. In our study, we examined the place of bearer shares in joint-stock companies and revealed how the new system created by CRA notifications affects the fundamental dynamics of share certificates. The context of the study is the voluntary transfer of bearer shares, and the subject is addressed with a distinction between certificated and uncertificated shares. The study discusses the possible problems of the new order in the context of the legal consequences of the CRA notification and proposes solutions.