Akut bronşiyolitli çocukların tanısında ve hastalığın şiddetinin belirlenmesinde yeni sitokinlerin (interlökin 34, interlökin 35, interlökin 36 alfa, interlökin 37 ) rolü
The role of new cytokines (interleukin 34, interleukin 35, interleukin 36 alpha, interleukin 37) in the diagnosis of children with acute bronchiolitis and in determining the severity of the disease
- Tez No: 955276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZELÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AKUT BRONŞİYOLİTLİ ÇOCUKLARIN TANISINDA VE HASTALIĞIN ŞİDDETİNİN BELİRLENMESİNDE YENİ SİTOKİNLERİN (İNTERLÖKİN 34, İNTERLÖKİN 35, İNTERLÖKİN 36 ALFA, İNTERLÖKİN 37 ) ROLÜ Amaç: Bu çalışma, akut bronşiyolitli çocukların tanısında ve hastalığın şiddetinin belirlenmesinde yeni sitokinlerin (interlökin 34, interlökin 35, interlökin 36 alfa, interlökin 37) muhtemel rolünün incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi Pediatri polikliniğine ve çocuk acil servisine gelen akut bronşiyolit tanısı alan 58 hasta çalışma grubu olarak, bronşiyolit olmayan genel takip için (büyüme gelişme takibi, aşı takibi gibi) polikliniğe gelen sağlıklı 30 hasta ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Hastaların kanlarından elde edilen serum kullanılarak IL-34, IL-35, IL-36 alfa, IL-37 parametreleri bakılmıştır. Verilerin analiz aşamasında SPSS 25,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarının tanımlayıcı istatistikleri; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, olarak verilmiştir. Grupların normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. Bağımsız iki grup arasında sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları; Student T testi; bağımsız üç veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında normal dağılım koşulu sağlandığında ANOVA testi, korelasyon analizinde Pearson korelasyon testinden faydalanılmıştır. İstatistiksel alfa önemlilik seviyesi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada; hasta grubunun 28'i (48,3%) kız, 30'u (51,7%) erkek; kontrol grubunun ise 11'i (36,7%) kız 19 (63,3%) erkek idi. Yaş aralıklarına göre; hasta grubunun 9'u (15,5%) 0-3 Ay, 29'u (50,0%) 4-12 ay 20'si (34,5%) 13 ay ve üzeri yaş aralığında iken; kontrol grubunun ise 9'u (15,5%) 0-3 Ay, 12'si (40,0%) 4-12 ay ve 9'u (30,0%) 13 ay ve üzeri yaş aralığında idi. Tedavi şekillerine göre; hasta grubunun 18'i (31,0%) ayaktan, 30'u (51,7%) servis, 10'u (17,2%) yoğunbakım; kontrol grubunun ise 9'u (30,0%) ayaktan, 13'ü (43,3%) servis ve 8'i (26,7%) yoğunbakım düzeyinde tedavi görmüştü. Hasta grubu olguların, ortalama IL-34 (ng/L), IL-35 (ng/L), IL-36 (ng/L) ve IL-37 (ng/L) değerleri kontrol grubu olguların ortalama IL-34 (ng/L), IL-35 (ng/L), IL-36 (ng/L) ve IL-37 (ng/L) değerlerinden daha yüksek ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p:0,000). Hasta grubunda yer alan v olguların IL-34 (ng/L), IL-35 (ng/L), IL-36 (ng/L) ve IL-37 (ng/L) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamasına karşın (p>0,05); Kontrol grubunda yer alan olguların IL-34 ng/L ve IL-35 pg/ml değerleri arasında %60,8 oranında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (r: 0,608; p<0,05). Sonuç: Yeni tanımlanan interlökinler, akut bronşiolitin tanısı ve hastalık şiddetinin belirlenmesinde potansiyel biyobelirteçler olarak değerlendirilmektedir. Özellikle IL-35 ve IL-37'nin anti-inflamatuvar özellikleri, hastalığın seyrini etkileyebilir. IL-36α'nın pro-inflamatuvar etkileri, bronşiolitin patogenezinde rol oynayabilir. IL-34'ün rolü ise daha fazla araştırma gerektirmektedir. Ayrıca bu interlökinlerin serum/plazma düzeylerinin ölçülmesi ve hastalık şiddetiyle korelasyonlarının incelenmesi, bronşiolitin yönetiminde yeni yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the possible role of new cytokines (interleukin 34, interleukin 35, interleukin 36 alpha, interleukin 37) in the diagnosis of children with acute bronchiolitis and in determining the severity of the disease. Materials and Methods: This study included 58 patients diagnosed with acute bronchiolitis who came to the Pediatrics outpatient clinic and pediatric emergency department of Harran University Medical Faculty Hospital as the study group, and 30 healthy patients who came to the outpatient clinic for general follow-up (growth and development follow-up, vaccination follow-up, etc.) without bronchiolitis as the control group. IL-34, IL-35, IL-36 alpha, IL-37 parameters were examined using the serum obtained from the patients' blood. SPSS 25.0 statistical package program was used in the analysis phase of the data. Descriptive statistics of the evaluation results were given as number and percentage for categorical variables, and mean and standard deviation for numerical variables. The conformity of the groups to normal distribution was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Comparisons vi of numerical variables between two independent groups; Student T test; ANOVA test was used when the normal distribution condition was provided in comparisons of three or more independent groups, and Pearson correlation test was used in correlation analysis. Statistical alpha significance level was accepted as p<0.05. Results: In this study; 28 (48.3%) of the patient group were female, 30 (51.7%) were male; 11 (36.7%) of the control group were female and 19 (63.3%) were male. According to age ranges; 9 (15.5%) of the patient group were 0-3 months, 29 (50.0%) were 4-12 months, and 20 (34.5%) were 13 months and above; In the control group, 9 (15.5%) were between 0-3 months, 12 (40.0%) were between 4-12 months and 9 (30.0%) were 13 months and over. According to the treatment methods; 18 (31.0%) of the patient group received outpatient treatment, 30 (51.7%) in the ward, 10 (17.2%) in the intensive care unit; in the control group, 9 (30.0%) were outpatient treatment, 13 (43.3%) in the ward and 8 (26.7%) in the intensive care unit. The mean IL-34 (ng/L), IL-35 (ng/L), IL-36 (ng/L) and IL-37 (ng/L) values of the patient group cases were higher than the mean IL-34 (ng/L), IL-35 (ng/L), IL-36 (ng/L) and IL-37 (ng/L) values of the control group cases and the difference between the groups was statistically significant (p:0.000). Although no statistically significant relationship was found between the IL-34 (ng/L), IL-35 (ng/L), IL-36 (ng/L) and IL-37 (ng/L) values of the patient group cases (p>0.05); a positive statistically significant relationship of 60.8% was found between the IL-34 ng/L and IL-35 pg/ml values of the control group cases (r: 0.608; p<0.05). Conclusion: Newly identified interleukins are considered as potential biomarkers in the diagnosis of acute bronchiolitis and determination of disease severity. Especially the anti-inflammatory properties of IL-35 and IL-37 may affect the course of the disease. The pro-inflammatory effects of IL-36α may play a role in the pathogenesis of bronchiolitis. The role of IL-34 requires further investigation. In addition, measuring the serum/plasma levels of these interleukins and examining their correlation with disease severity may contribute to the development of new approaches in the management of bronchiolitis.