Premenstrual dönemdeki üniversite öğrencilerinin bu dönemde hurma tüketmelerinin premenstrual sendrom belirtilerinden biri olan duygudurum bozukluğu üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi örneği
Investigation of the effects of date consumption by university students in the premenstrual period on mood disorder, which is one of the symptoms of premenstrual syndrome: The case of Mugla Sıtkı Kocman University Faculty of Health Sciences
- Tez No: 955288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, premenstrual dönemde genç kızlar tarafından tüketilen hurmanın premenstrual sendrom belirtilerinden özellikle duygudurum bozuklukları, PMSÖ alt boyutları, PMS şiddeti üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. 2023-2024 eğitim öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören, dâhil edilme kriterlerini sağlayan 128 öğrenci, 64'ü çalışma, 64'ü kontrol grubunda yer alacak şekilde çalışma kapsamına alınmış, araştırma verileri SPSS 30.0 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin PMSÖ alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları depresif duygudurum 23.98±4.81, anksiyete 16.49±5.90, yorgunluk 21.37±4.47, sinirlilik 16.31±4.31 olarak belirlenmiştir. Depresif düşünceler 19.75±5.82, ağrı 10.08±2.78, iştah değişimleri 10.21±3.05, uyku değişimleri 8.77±3.28 ve şişkinlik 10.41±3.17 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin PMS ölçeğinden aldığı toplam puan ortalaması ise 137.36±24.33 olarak belirlenmiştir. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin hurma tüketimi öncesi ve sonrasındaki PMS şiddeti düzeyleri ile PMS ölçeği ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu analiz edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of dates consumed by young girls during the premenstrual period on premenstrual syndrome symptoms, especially mood disorders, PMS sub-dimensions, and PMS severity. 128 students studying at Muğla Sıtkı Koçman University, Faculty of Health Sciences in the 2023-2024 academic year, who met the inclusion criteria, were included in the study, 64 in the study group and 64 in the control group, and the research data were analyzed using the SPSS 30.0 statistical package program. The mean scores of the students from the PMSQ sub-dimensions were determined as depressive mood 23.98±4.81, anxiety 16.49±5.90, fatigue 21.37±4.47, irritability 16.31±4.31. Depressive thoughts 19.75±5.82, pain 10.08±2.78, appetite changes 10.21±3.05, sleep changes 8.77±3.28 and bloating 10.41±3.17. The total mean score of the students from the PMS scale was determined as 137.36±24.33. It was analyzed that there was a statistically significant relationship between the PMS severity levels and the PMS scale means of the students in the study group before and after date consumption (p0.05).