The effects of in-person and online hatha-based iyengar yoga programs on physical fitness, perceived stress, perceived health, and yoga self-efficacy among young healthy adult women
Yüz yüze ve çevrimiçi hatha temelli ıyengar yoga programlarının genç sağlıklı yetişkin kadınlarda fiziksel uygunluk, algılanan stres, algılanan sağlık ve yoga öz-yeterliliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 955289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
COVID-19 pandemisinin ardından, çevrim içi yoga uygulamaları giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu çalışma, 18–30 yaş aralığındaki sağlıklı kadın bireyler arasında yüz yüze ve çevrim içi Hatha temelli Iyengar yoga uygulamalarının fiziksel uygunluk (kuvvet, denge, esneklik, vücut kompozisyonu), algılanan sağlık, algılanan stres, yoga öz-yeterliliği ve bir yıllık devamlılık üzerindeki etkilerini; katılımcıların öznel deneyimleri ve algılarıyla birlikte karşılaştırmak amacıyla yakınsak paralel karma yöntem desenini kullanmıştır. Nicel aşama, 57 katılımcı (her bir grupta 19 kişi) yarı deneysel ön test-son test kontrol gruplu bir tasarım ile tamamlamıştır. Nitel aşamada ise yüz yüze ve çevrim içi gruplardan 24 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak katılımcıların öznel deneyim ve algıları derinlemesine incelenmiştir. Nicel veriler istatistiksel analizle, nitel veriler ise tümevarımsal tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Gruplar arasında denge (p=.005), algılanan stres (p=.02) ve algılanan sağlık (p=.036) açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yoga öz-yeterliliği (beden, nefes, zihin, toplam) puanları da gruplar arasında anlamlı farklılık göstermiştir. Grup içi analizlerde ise müdahale gruplarında kuvvet (p=.003), esneklik (p=.001/.03), denge ve algılanan stres (yüz yüze: p=.006; çevrim içi: p=.02) açısından anlamlı gelişmeler gözlenmiştir. Kontrol grubunda bu tür iyileşmeler görülmemiştir. Ayrıca, grup türü ile bir yıllık yoga devamlılığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=.04). Her iki grup da fiziksel ve psikolojik iyilik halinde artış, öz-farkındalıkta gelişme ve yoga hakkında daha olumlu görüşler bildirmiştir. Katılımcı deneyimlerini etkileyen başlıca unsurlar eğitimin kalitesi, motivasyon ve uygulama ortamı olmuştur. Her iki format da yararlı bulunurken, yüz yüze uygulamalar uzun vadeli devamlılık açısından daha etkili olmuş; çevrim içi uygulamalar ise erişilebilirlik ve esneklik açısından katılımcılar tarafından tercih edilmiştir. Bulguların bütüncül analizi, her iki yoga yaklaşımının da sağlık ve öz-yeterliliği artırmada etkili olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Following the COVID-19 pandemic, online yoga practices became increasingly popular. This study employed a convergent parallel mixed-methods design to compare the effects of in-person and online Hatha-based Iyengar yoga on physical fitness (strength, balance, flexibility, body composition), perceived health, perceived stress, yoga self-efficacy, and one-year adherence with participants' subjective experiences and perceptions among healthy women aged 18–30 In the quantitative phase, 57 participants (19 per group) completed a quasi-experimental pretest-posttest control group design. The qualitative phase involved semi-structured interviews with 24 participants from the in-person and online groups to explore participants' subjective experiences and perceptions. Quantitative data were analyzed statistically, while qualitative data were examined through inductive thematic analysis. Significant between-group differences were found in balance (p=.005), perceived stress (p=.02), and perceived health (p=.036). Yoga self-efficacy scores (body, breath, mind, total) also showed significant group differences. Within-group analysis revealed significant improvements in strength (p=.003), flexibility (p=.001/.03), balance, and perceived stress (in-person: p=.006; online: p=.02) in intervention groups. The control group showed no such gains. A significant association was found between group type and one-year yoga adherence (p=.04). Participants from both groups reported enhanced physical and psychological well-being, increased self-awareness, and more favorable views toward yoga. Instructional quality, motivation, and environment shaped their experiences. While both formats were beneficial, the in-person format fostered stronger long-term adherence, and the online format was appreciated for convenience and accessibility. Integration of findings confirmed the effectiveness of both yoga approaches in promoting health and self-efficacy.