The relationship between symptoms experienced during the pre-menstrual period, hedonic hunger and craving behaviors, and anthropometric parameters of nutrition and dietetics students: A foundation university example
Beslenme ve diyetetik bölümü öğrencilerinin menstrüasyon öncesi dönemde yaşadıkları hedonik açlık ve aşerme davranışlarının antropometrik parametreleri ile ilişkisi: Bir vakıf üniversitesi örneği
- Tez No: 1008457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde hedonik açlık düzeyi, aşerme, menstruasyon öncesi semptomlar ve antropometrik göstergeler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, özellikle premenstrüel dönemde artış gösterebilen hedonik açlık ve aşermenin, vücut kompozisyonu ve abdominal yağlanma ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinden 192 kadın öğrenci oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış olup; demografik bilgi formu, Besin Gücü Ölçeği, Yeme Arzusu Ölçeği Kısa Formunu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümler kullanılmıştır. Katılımcıların vücut ağırlığı, boy, bel ve kalça çevresi ölçülmüş; beden kütle indeksi (BKİ), bel-kalça oranı ve bel-boy oranı hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların %47,9'unun yüksek hedonik açlık düzeyine sahip olduğu ve besin aşerme isteği puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Hedonik açlık ile bel çevresi, bel-kalça ve bel-boy oranları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanırken, BKİ ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yüksek hedonik açlık düzeyine sahip bireylerde premenstrüel dönemde ödem, depresif ruh hali ve aşerme daha sık bildirilmiştir. Sonuç olarak, hedonik açlık ve besin aşerme isteğinin özellikle abdominal obezite göstergeleri ile ilişkili olduğu ve bu ilişkinin toplam vücut ağırlığından bağımsız olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between levels of hedonic hunger, food craving, premenstrual symptoms (PMS), and anthropometric variables among university-age women. The aim was directed towards the assessment of possible relations between the increased levels of hedonic hunger or food craving in the premenstrual phase with body composition measurements. 192 women university students studying in the Yeditepe University's Department of Nutrition and Dietetics participated. Data was gathered face-to-face with the use of demographic characteristics form, Power of Food Scale (PFS), Food Craving Questionnaire-Trait Reduced (FCQT-R), 24-hour dietary recall method, and anthropometric measurements. The measurements of body weight, body height, waist circumference (WC), and hip circumference of the body were taken. Additionally, calculations of body mass index (BMI), waist-to-hip ratio (WHR), and the ratio of waist to body height (WHtR) were performed. 47.9% of the subjects were found to have a high level of hedonic hunger, which showed crucially high food craving scores. Hedonic hunger had a positive relation with WC, WHR, and WHtR; on the other hand had no relation to BMI. Women in the study with higher levels of hedonic hunger had a higher incidence of PMS that included edema, mood changes, and food cravings. Hedonic hunger, food craving, and abdominal obesity measures appear to be associated with hedonic hunger, food craving, and abdominal obesity measures, presenting a critical link with abdominal fat distribution, as opposed to body weight. These observations reinforce the significance of both psychological as well as physiological approaches when devising a strategy to manage premenstrual dietary habits in young women.