Patellofemoral instabilitesi mevcut displastik hasta grupları ve normal popülasyonda Schottle tekniği'nin doğruluk oranlarının karşılaştırılması
Comparison of the accuracy rates of the schottle technique in dysplastic patient groups with patellofemoral instability and the normal population
- Tez No: 955293
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: 3D baskı ile hazırlanmış kemik modelleri kullanarak troklear displazisi mevcut ve normal morfolojik yapıdaki femurlarda medial patellofemoral ligamentin (MPFL) femoral yapışma yerini lokalize etmede Schöttle tekniğinin doğruluğunu değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Troklear displazisi mevcut (n = 21) ve normal morfolojide (n = 23) hastaların Bilgisayarlı Tomografi taramalarından üretilen 44 adet 3D yazdırılmış distal femur modeli analiz edildi. Anatomik MPFL yerleşimi saddle sulcus kullanılarak tanımlandı ve radyoopak bir referansla işaretlendi. Tam lateral floroskopik görüntüler elde edildi ve Schöttle noktası standart radyografik kriterler kullanılarak belirlendi. Schöttle noktası ile anatomik femoral yapışma yeri arasındaki mesafe ölçüldü. >5 mm ve >7 mm sapmalar klinik olarak kabul edilemez olarak tanımlandı. Alt grup analizi Dejour sınıflandırmasına göre yapıldı. Bulgular: Displazik grupta Schöttle noktası ile anatomik yapışma yeri arasındaki ortalama mesafe 4,4 ± 2,0 mm ve kontrol (normal) grupta 4,2 ± 2,4 mm olarak görüldü(p = 0,862). Klinik olarak kabul edilebilir yerleşimlerin oranının 5 mm (66,7%- %60,9) veya 7 mm (85,7%- %82,6,) eşik değerlerinde önemli ölçüde farklılık göstermediği görüldü. Doğruluk ve sapma oranları Dejour sınıflamasına göre yapılan displazi dereceleri arasında benzer olarak görüldü (p = 0,477). Sonuçlar: Schöttle tekniği hem displazik hem de displazik olmayan femurlarda MPFL femoral yapışma yerini belirlemede karşılaştırılabilir doğruluk oranlarını sağlar. Troklear displazinin varlığı veya boyutu lokalizasyon doğruluğunu önemli ölçüde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the accuracy of the Schöttle technique in localizing the femoral footprint of the medial patellofemoral ligament (MPFL) in femurs with and without trochlear dysplasia using 3D printed bone models and standardized fluoroscopic imaging. Methods: Forty-four 3D-printed femoral models derived from CT scans of patients with trochlear dysplasia (n = 21) and normal morphology (n = 23) were analyzed. The anatomic MPFL insertion was defined using the saddle sulcus and marked with a radiopaque reference. True lateral knee fluoroscopic images were obtained, and the Schöttle point was identified using standard radiographic criteria. The distance between the Schöttle point and the anatomic footprint was measured. Deviations >5 mm and >7 mm were defined as clinically unacceptable. Subgroup analysis was performed according to Dejour classification. Results: The mean distance between the Schöttle point and the anatomic footprint was 4.4 ± 2.0 mm in the dysplasia groupand 4.2 ± 2.4 mm in the control group (p = 0.862). The proportion of clinically acceptable placements did not differ significantly at the 5 mm (66.7% vs. 60.9%, p = 0.467) or 7 mm (85.7% vs. 82.6%, p = 0.553) thresholds. Accuracy was also similar across dysplasia grades (p = 0.477). Conclusions: The Schöttle technique yields comparable accuracy in identifying the MPFL footprint in both dysplastic and non-dysplastic femora. Neither the presence nor the severity of trochlear dysplasia significantly affected localization accuracy. Clinical Relevance: The Schöttle technique remains a reliable method for femoral tunnel placement in MPFL reconstruction, even in the presence of high-grade trochlear dysplasia.