Evaluation of mandibular retromolar space of patients with different facial types and skeletal malocclusion with cone beam computed tomography
Farklı yüz tipleri ve iskeletsel maloklüzyona sahip hastalarda mandibular retromolar bölgenin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
- Tez No: 955294
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı sagital iskeletsel sınıflandırmalara (Sınıf I ve Sınıf III), vertikal yüz tiplerine (High-Angle, Normal, Low-Angle) ve cinsiyetlere sahip erişkin bireylerde mandibular retromolar alanı Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (CBCT) kullanarak değerlendirmektir. Toplam 131 birey (65 erkek, 66 kadın), 18 yaş ve üzeri olmak üzere retrospektif olarak analiz edilmiştir. Retromolar mesafe (RD), alveolar housing (AH) ve kök genişliği (RW), ikinci moların kret seviyesinden itibaren 0, 2, 4, 6 ve 8 mm apikal düzeylerde ölçülmüştür. Molar inklinasyon da değerlendirilmiştir. İstatistiksel testler uygulanmıştır.Bulgular, iskeletsel Sınıf III hastalarının, özellikle koronal düzeylerde, Sınıf I bireylere kıyasla anlamlı derecede daha büyük bukkal ve lingual RD değerlerine sahip olduğunu ortaya koymuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the mandibular retromolar space in adults with different sagittal skeletal relationships (Class I and Class III), vertical facial patterns (High-Angle, Normal, Low-Angle) and different genders using Cone Beam Computed Tomography (CBCT) . A total of 131 individuals (65 males, 66 females), aged 18 years or older, were retrospectively analyzed. Retromolar distance (RD), alveolar housing (AH) and root width (RW) were measured at 0, 2, 4, 6, and 8 mm apical levels from the crest. Molar inclination was also assessed.