The effect of varyıng vehıcle parameters on vehıcle dynamıcs ın a half vehıcle model
Yarım araç modelinde araç parametrelerinin değişiminin araç dinamiğine etkisi
  1. Tez No: 955325
  2. Yazar: ŞEYMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında, araç parametrelerinde meydana gelen değişimin aracın dinamik davranışları üzerine olan etkileri ele alınmıştır. Bu amaçla, yunuslama hareketinin de incelenebilmesi için araç yarım araç olarak modellenmiştir. Ele alınan yarım araç modelinde, ön ve arka tekerlekler, ön ve arka süspansiyonlar ile birlikte sürücü kısmı da sisteme dahil edilmiştir. Hareket denklemleri, Newton'un ikinci hareket kanunu ve D'Alembert prensibi dikkate alınarak türetilmiştir. MATLAB/Simulink programı kullanılarak yarım aracın modeli bilgisayar ortamında oluşturulmuş ve simülasyon sonuçları elde edilmiştir. Bu çalışmada, araç hızı 20 km/s olarak alınmış ve yol girdisi olarak da yüksekliği 0,1 m ve genişliği 1,5 m olan sinüzoidal bir kasis profili kullanılmıştır. İlk olarak, yarım araç herhangi bir kontrolcü bulunmadan pasif olarak modellenmiş ve yolcunun, araç gövdesinin ve tekerleklerin kütlelerinin, yay katsayılarının ve sönüm elemanlarının değerlerinin değişiminin araç dinamiğine etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan yolcu kütlesinde ve araç gövdesinde meydana gelen artışların yer değiştirmeyi azaltarak konforu artırdığı elde edilmiştir. Yay katsayılarında meydana gelen artışlar yer değiştirmeleri genel olarak artırmış, sönüm elemanlarının katsayılarının artışı ise yer değiştirme ve ivme değerlerinde azalma meydana getirmiştir. Daha sonra ise yarım araç modeline PID kontrolcüsü yolcu koltuğuna, ön ve arka süspansiyonlara ve ön ve arka tekerleklere ayrı ayrı eklenerek sistem aktif olarak modellenmiş ve P, I, D değerlerindeki değişimlerin araç dinamiği üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Bu değerlerden ön süspansiyona ait olan Pfs değerindeki artışın gövde açısal yer değiştirmesinde yaklaşık %32 oranına kadar azalma sağlayarak, P değerleri arasında en belirgin azalmayı sağladığı gözlemlenmiştir. Benzer şekilde I ve D değerlerinin etkileri de incelenmiş ancak bu değerlerde meydana gelen değişimlerin araç dinamiği üzerinde çok etkili olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of changes in vehicle parameters on the dynamic behavior of the vehicle are discussed. For this purpose, the vehicle is modeled as a half vehicle so that the pitching motion can also be examined. In the half vehicle model, the front and rear wheels, front and rear suspensions, and the driver's side are also included in the system. The equations of motion are derived by considering Newton's second law of motion and D'Alembert's principle. The model of the half vehicle is created in a computer environment using the MATLAB/Simulink program and the simulation results are obtained. In this study, the vehicle speed is taken as 20 km/h and a sinusoidal bump profile with a height of 0.1 m and a width of 1.5 m is used as the road input. First, the half vehicle is modeled passively without any controller and the effects of changes in the masses of the passenger, vehicle body and wheels, spring coefficients and damping elements on the vehicle dynamics are examined. From the obtained results, it is obtained that the increases in the passenger mass and vehicle body increase comfort by reducing displacement. The increases in spring coefficients generally increased the displacements, while the increases in the coefficients of the damping elements caused a decrease in the displacement and acceleration values. Then, the PID controller was added to the passenger seat, front and rear suspensions and front and rear wheels separately to the half-vehicle model, and the system was actively modeled, and the effects of changes in P, I, and D values on vehicle dynamics were examined separately. It was observed that the increase in the Pfs value belonging to the front suspension among these values provided a decrease of approximately 32% in body rotational displacement, providing the most significant decrease among the P values. Similarly, the effects of I and D values were examined, but it was observed that the changes in these values did not have much effect on vehicle dynamics.