Ege denizi porifera popülasyonlarında görülen bakteriyel hastalıkların araştırılması
Investigation of bacterial diseases of the aegean sea porifera populations
  1. Tez No: 955324
  2. Yazar: EYLÜL BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE DİDEM DEMİRCAN AKYASAN, DOÇ. DR. ONUR GÖNÜLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Microbiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada deniz süngerlerinde hastalığa neden olabilecek bakterilerin, hastalık bulguları gösteren süngerlerden izole edilerek, bakteri identifikasyonunda kullanılan standart biyokimyasal testlerin ve MALDI-TOF yöntemi ile tanısının desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ege Denizi'nde bulunan 3 farklı ilden örnekleme yapılmış, morfolojik farklılıkları deniz altında makroskobik boyutta seçilebilen sünger populasyonları çalışmada kullanılmak üzere örneklenmiştir. Örneklenen süngerlerde (Aplysina aerophoba, Axinella cannabina ve Petrosia ficiformis) morfolojik farklılıklar; nekrotik bölgeler, renk değişimi ve iskelet bütünlüğünün bozulması olarak değerlendirilmiştir. SCUBA yöntemi ile aseptik olarak alınan örnekler karaya çıkartılarak olabildiğince zaman kaybetmeden aseptik koşullar altında bakteriyel ekimleri gerçekleştirilmiştir. İzole edilen bakterilerin standart biyokimyasal testler ve API hızlı tanı kitleri yardımıyla yapılan tür teşhisleri MALDI-TOF yöntemi ile doğrulanmıştır. MALDI-TOF ve biyokimyasal test sonuçlarına göre 65 adet bakteri suşu bu tez çalışmasında identifiye edilmiştir. Hastalık etkeni olabilecek patojenler belirlenmiş ve sünger hastalıkları açısından bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate bacteria that may cause diseases in marine sponges from specimens showing disease symptoms, and to support their identification through standard biochemical tests and the MALDI-TOF method. For this purpose, samples were collected from three different provinces along the Aegean Sea. Sponge populations with distinguishable morphological differences at a macroscopic level underwater were sampled for the study. The morphological differences observed in the sampled sponges (Aplysina aerophoba, Axinella cannabina ve Petrosia ficiformis) were evaluated as necrotic areas, discoloration, and disruption of skeletal integrity. Samples were collected aseptically using the SCUBA method and brought to the surface, where bacterial inoculations were performed under aseptic conditions with minimal delay. Species identification of the isolated bacteria was performed using standard biochemical tests and API rapid identification kits, and confirmed by the MALDI-TOF method. Based on the results of the biochemical tests and MALDI-TOF analysis, 65 bacterial strains were identified in this thesis study. Potential pathogens that may act as disease agents were determined, and insights into sponge diseases were gained.