Havacılık sektörü çalışanlarında psikolojik dayanıklılığın güvenli iş davranışı üzerine etkisi
The effect of psychological resilience on safe work behavior among aviation industry employees
  1. Tez No: 955327
  2. Yazar: AYKUT VURAL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Havacılık sektöründe güvenli iş davranışlarının artırılması, çalışanların psikolojik dayanıklılığı ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, psikolojik dayanıklılığın havacılık sektörü çalışanlarının güvenli iş davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Literatür taraması, psikolojik dayanıklılığı şekillendiren bireysel ve çevresel etkenlerin, çalışanların zorlu iş koşullarıyla baş etme süreçlerinde kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Kaynakların Korunması Teorisi temelinde, bireylerin stresle başa çıkmak ve zorluklara uyum sağlamak amacıyla enerji, zaman ve başa çıkma stratejileri gibi kaynaklarını koruma, geliştirme ve etkili biçimde kullanma eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır. Bu kuramsal yaklaşım doğrultusunda, havacılık çalışanlarının yüksek stresli durumları yönetmesine ve kritik koşullarda performanslarını sürdürebilmesine olanak tanıyan psikolojik dayanıklılık, güvenli iş davranışlarının sergilenmesinde temel bir belirleyici olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, nicel araştırma deseniyle yapılandırılmış ve havacılık sektöründe görev yapan 297 katılımcıdan çevrim içi anket aracılığıyla elde edilen verilerle yürütülmüştür. SPSS 27 ve AMOS 22.0.0 programlarıyla gerçekleştirilen analizler sonucunda, öz yeterlilik ve öz güven, güvenlik uyumu ve güvenlik katılımı boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, araştırma bulguları modelin teorik çerçeve ile uyumlu olduğunu ortaya koymakta; sonuçlar literatür doğrultusunda tartışılmakta ve yöneticiler ile araştırmacılar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Enhancing safe work behaviors in the aviation industry is closely linked to the psychological resilience of employees. This study aims to investigate the influence of psychological resilience on the safety-related behaviors of aviation employees. A review of the literature indicates that individual and environmental factors shaping psychological resilience play a critical role in employees' ability to cope with challenging work conditions. Grounded in the Conservation of Resources (COR) Theory, this study posits that individuals tend to preserve, develop, and effectively utilize resources such as energy, time, and coping strategies to manage stress and adapt to adversity. Within this theoretical framework, psychological resilience—which enables aviation employees to manage high-stress situations and maintain performance under critical conditions—is considered a key determinant of the exhibition of safe work behaviors. The study was conducted using a quantitative research design, and data were collected through an online survey administered to 297 participants working in the aviation industry. Analyses were performed using SPSS 27 and AMOS 22.0.0. The findings revealed that self efficacy and self confidence had positive and significant effects on the dimensions of safety compliance and safety participation. Furthermore, the results support the theoretical model proposed by the study. The findings are discussed in light of the existing literature, and practical implications are provided for both managers and researchers.