Pamuk hasat makinalarının söke ovasındakullanım profilinin belirlenmesi
Determination of using profile of cotton harvestingmachines in söke plain
- Tez No: 955332
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırmada Söke ovasında kullanılan pamuk hasat makinalarının kullanım profilinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşama Söke Ovası'nda yoğun olarak kullanılan iki farklı marka pamuk hasat makinası sahipleri operatörlerine makina işlevsellik, kullanım, bakım v.b. konularında anket yapılmıştır. İkinci aşamada ise iki farklı marka pamuk hasat makinasının nicel ve nitel hasat performansları belirlenmiştir. Deneme parsellerinde verim, doğal döküm kaybı çalışmaları yapılmış ve parsellerdeki tesadüfi deneme parselleri üzerinden makinaların (PHM1 ve PHM2) hasat kayıpları, efektif iş başarısı hesaplanmış ve hasat edilen örnek kütlü pamuklar lif kalite analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Anketlere ait ortak görüşler değerlendirilmiş, makinaların kullanıcılarına ait kullanım profili bulguları ortaya çıkmıştır. Hasat çalışması sonucu verime göre, PHM1 makinasının bitkide kalan kayıp kütlü oranı %0,29, yere dökülen kayıp kütlü oranı ise %1,45, PHM2 makinasının bitkide kalan kayıp kütlü oranı %0,70, yere dökülen kayıp kütlü oranı ise %1,05 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the usage profile of cotton harvesting machines used in Söke plain. Metarial and Methods: The research was conducted in two phases. In the first stage, the owners and operators of two different brands of cotton harvesting machines used intensively in the Söke plain were surveyed on machine functionality, use, maintenance, etc. In the second stage, quantitative and qualitative harvesting performances of two different brands of cotton harvesters were determined. Studies on yield and natural casting losses were carried out in trial plots. The harvesting losses and the effectiveness of the machines (PHM1 and PHM2) were calculated in the random trial plots. The harvested sample bulk cottons were then subjected to fibre quality analysis. Results: The questionnaires were evaluated to reveal the usage profile of those who use the machines. According to the results of the yield study, the PHM1 machine left 0.29% of the mass on the plant and spilled 1.45% of the mass on the ground, while the PHM2 machine left 0.70% of the mass on the plant and spilled 1.05% of the mass on the ground.