Akut romatizmal ateşli çocuklarda trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi ve trombosit dağılım hacmi'nin değerlendirilmesi
Evaluation of platelet count, mean platelet volume and platelet distribution volume in children with acute rheumatic fever.
  1. Tez No: 955331
  2. Yazar: ABDULVAHİT AŞIK
  3. Danışmanlar: UZMAN HATİCE NİLGÜN SELÇUK DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Akut romatizmal ateş geçirilmiş Grup A streptokok enfeksiyonuna otoimmun cevap olarak gelişen inflamatuar bir hastalıktır. MPV trombosit büyüklüğünü ve kemik iliğinde trombosit üretim oranını göstermekte ve trombosit aktivasyonu ile inflamasyonun ciddiyetinin belirteci olarak kullanılabilmektedir Amaç: Akut Romatizmal Ateş tanısıyla kliniğimizde izlenmiş olan hastaların trombosit sayısı, MPV ve PDW değerlerini değerlendirmeyi ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 50 ARA tanılı hasta (37 karditli ve 13 karditsiz) ve 50 sağlıklı kontrol bireyleri dahil edildi. Her 2 grupta ESR, CRP, lökosit, nötrofil, lenfosit, hemoglobin, hematokrit, trombosit, MPV, PDW ve PCT değerleri değerlendirildi. Bulgular: Lökosit, nötrofil, nötrofil lenfosit oranı, trombosit sayısı ARA grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek, lenfosit, hemoglobin, MPV istatistiksel olarak anlamlı düşükken, gruplar arasında PCT ve PDW ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. ARA tanılı hastaların %74'ünde kardit vardı. MPV her 2 grupta trombosit sayısı ile negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiliydi. Sonuç: Akut romatizmal ateş hastalarında MPV değeri anlamlı derecede düşük ve trombosit sayısı anlamlı derecede yüksek bulundu. Bu nedenle ARA ve kardit şüphesi olan hastaların erken dönemde değerlendirilmesinde bu parametrelerin belirteç olarak kullanılabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Acute rheumatic fever is an inflammatory disease caused by autoimmune response to a preceding group A streptococcal infection. MPV reflects the platelet size and the rate of platelet production in bone marrow, and it may be used as an indicator of platelet activation and severity of inflammation. Aims: We aimed to investigate platelet counts, MPV and PDW values and in children with acute rheumatic fever and compare with healthy control subjects. Material and Methods: Fifty patients diagnosed with ARF (37 patients with carditis and 13 patients without carditis) and 50 healthy control subjects were enrolled into this study. ESR, CRP, leucocyte, neutrophil, lymphocyte, hemoglobin, hematocrit, platelet, MPV, PDW and PCT values were evaluated in both groups. Results: Leucocyte, neutrophil, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet counts were significantly higher and lymphocyte, hemoglobin, MPV values were significantly lower in patients with ARF compared to controls; whereas PCT and PDW values were not significantly different between groups. 74% of patients with ARF had carditis. MPV were significantly negatively correlated with platelet counts in both groups. Conclusion: MPV values were significantly lower and platelet counts were significantly higher in patients with ARF. Therefore, we suggested to use these parameters as markers for evaluating patients with suspicious ARF and carditis at early stage.