Denetimli serbestlik uygulanan madde kullanım bozukluğu olan bireylerde bilinçli farkındalık temelli stres azaltma eğitiminin öfke ve içselleştirilmiş damgalanmaya etkisi
The effect of mindfulness-based stress reduction training on anger and internalized stigma in individuals with substance use disorder under probation
- Tez No: 955333
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KAVAK BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, denetimli serbestlik uygulanan madde kullanım bozukluğu olan bireylerde bilinçli farkındalık temelli stres azaltma eğitiminin (FTSA) öfke ve içselleştirilmiş damgalanmaya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma ön test-son test randomize kontrol gruplu desende 70 Madde Kullanım Bozukluğu (MKB) tanılı hastayla (35 Deney, 35 Kontrol) Ocak 2023-Temmuz 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RİHDÖ) kullanılarak toplandı. Deney grubundaki MKB tanı hastalara 8 oturumluk FTSA eğitimi verildi. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Deney grubundaki MKB tanılı bireylerin FTSA eğitimi sonrası SÖÖTÖ toplam puanının (55.89±7.40) kontrol grubundaki MKB tanılı bireylerin SÖÖTÖ toplam puanına (62.49±7.69) göre azaldığı, içselleştirilmiş damgalanma düzeyinin (61.00±12.27) ise kontrol grubundaki MKB tanılı bireylerin içselleştirilmiş damgalanma düzeyine (81.69±12.94) göre azaldığı belirlendi. Araştırmada, verilen FTSA eğitiminin deney grubunda öfke ve içselleştirilmiş damgalanma düzeyleri üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p=0.001) belirlendi. Sonuç: Denetimli serbestlik uygulamasına tabi MKB tanılı bireylerde FTSA eğitiminin öfkeyi ve içselleştirilmiş damgalanmayı azaltmak üzerine etkili olduğu belirlendi. Denetimli serbestlik eğitim ve rehabilitasyon programlarına bilinçli farkındalık uygulamalarının entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of mindfulness-based stress reduction (MBSR) on anger and internalized stigma in individuals with substance use disorder on probation. Materials and Method: The study was conducted in a pretest-posttest randomized control group design with 70 patients diagnosed with Substance Use Disorder (SUD) (35 experiment group, 35 control group) between January 2023 and March 2025. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, Trait Anger and Anger Expression Scale (STAS), and Internalized Stigma Scale in Mental Illness (IISMI). Patients with SUD in the experimental group received 8 sessions of MBSR psychoeducation. No intervention was given to the control group. Percentage, mean, standard deviation, t test in dependent and independent groups were used to analyze the data. Results: After the MBSR training, it was determined that the total score of the individuals with SUD in the experimental group (55.89±7.40) decreased compared to the total score of the individuals with SUD in the control group (62.49±7.69), and the level of internalized stigma (61.00±12.27) decreased compared to the level of internalized stigma (81.69±12.94) of the individuals with SUD in the control group. In the study, it was determined that there was a statistically significant difference (P=0.001) in the levels of anger and internalized stigma in the experimental group. Conclusion: MBSR training was found to be effective in reducing anger and internalized stigma in individuals with SUD subjected to probation. It is recommended that mindfulness practices should be integrated into probation education.