2001 sözleşmesi bağlamında UNESCO'nun sualtı kültür mirasının korunmasına yaklaşımı ve iklim değişikliğinin etkileri
UNESCO's approach to protection of underwater cultural heritage in the context of the 2001 convention and impacts of climate change
  1. Tez No: 955362
  2. Yazar: PINAR KARAÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uluslararası hukukta çeşitli sözleşmelerde doğrudan sualtı kültürel mirası kavramı kullanılmaksızın, sualtı kültürel mirası olduğu kabul edilen bir kısım değerlere atıfla çeşitli koruma hükümlerine yer verilmiştir. Bununla birlikte sualtı kültürel mirası kavramı, uluslararası sözleşme bazında ilk kez UNESCO tarafından kabul edilen 2001 tarihli Sualtı Kültürel Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme ile kullanılmıştır. Bu Sözleşmenin doğrudan sualtı kültürel mirasının korunması amacı doğrultusunda düzenlenmesi nedeniyle öncelikle sözleşmenin kabulüne kadar olan süreçte sualtı kültürel mirasına yönelik ve bu sözleşmenin içeriğine etki eden düzenlemeler incelenecek, akabinde Sözleşme ile benimsenen sualtı kültürel mirasının korunması rejimi irdelenecektir. Devamında, günümüzde etki ve sonuçlarıyla yoğun çalışmalara konu olan iklim değişikliğine ilişkin düzenlemeler incelenecek, Birleşmiş Milletler bünyesindeki yaklaşım açıklanacaktır. Akabinde iklim değişikliği ve sualtı kültürel mirasının birleştiği uluslararası hukuk çalışmaları incelenecek ve neticeten mevcut sualtı kültürel mirasının korunmasına dair UNESCO rejiminin iklim değişikliği bağlamında yeterli olup olmadığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In International Law, various protection provisions have been included in various agreements without directly using the concept of underwater cultural heritage by referring to some values accepted as underwater cultural heritage. Although, Underwater Cultural Heritage Concept was used for the first time on an international agreement basis with the Convention on the Protection of Underwater Cultural Heritage dated 2001, which was accepted by UNESCO. Because this Convention is regulated with direct purpose of protection of underwater cultural heritage, firstly, all the regulations on underwater cultural heritage in the process until the adoption of the convention and the regulations affecting the content of this convention going to be examined, and then the regime of protection of underwater cultural heritage adopted by the convention going to be examined. Afterward the framework regarding climate change which is the subject of intensive studies with its current effects and consequences, going to be analyzed and the approach in the United Nations going to be explained. Then, international law activities related with climate changes and underwater cultural heritage going to be analyzed and then as a result, it going to be discussed that the current regime which adopted by UNESCO for the protection of underwater cultural heritage is sufficient in contest of climate change.