Okul öncesi dönemde okula uyum ile öğrenme güçlüğü erken gelişimsel belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between adjustment to school in preschool period and early developmental symptoms of learning difficulties
  1. Tez No: 955361
  2. Yazar: LOKMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, okulöncesi dönem öğrencilerinin okula uyum düzeyleri ile sahip oldukları öğrenme güçlüğü erken belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılında Isparta İli Merkez İlçesinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve bağımsız anaokullarında eğitim gören 424 öğrenci ve bu öğrencilerin öğretmenleri ile ebeveynleri katılmıştır. Araştırma verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Okula Uyum Öğretmen Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu”ve“Öğrenme Güçlüğü Erken Belirtiler Tarama Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrenme güçlüğü riski olan çocukların okula uyum düzeyleri öğrenme güçlüğü riski olmayan çocuklara göre düşük bulunmuştur. Kız öğrencilerin okula uyum düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Erkek öğrencilerin öğrenme güçlüğü erken belirti düzeyleri kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş ile okula uyum düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, öğrencilerin yaşı arttıkça öğrenme güçlüğü erken belirti düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrenme güçlüğü erken belirtileri ile okula uyum düzeyleri arasında negatif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma bulguları bazı değişkenler açısından ilgili alınyazını desteklerken bazı değişkenler açısından farklılıklar göstermiştir. İlgili bulgular benzer ve farklı yönleriyle tartışılmış ve öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the school adaptation levels of preschool students and the early symptoms of learning disabilities they have. The relational screening method, one of the quantitative research methods, was used in the study. 424 students studying in private and independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the Central District of Isparta Province in the 2024-2025 Academic Year, and their teachers and parents participated in the study. The research data were collected using the“Demographic Information Form”,“School Adaptation Teacher Rating Scale-Short Form”and“Learning Disability Early Symptoms Screening Scale”. According to the research findings, the school adaptation levels of children at risk of learning disabilities were found to be lower than children without learning disabilities. It was found that the school adaptation levels of female students were higher than male students. It was found that male students had higher early symptoms of learning disabilities than female students. While there was no significant relationship between age and school adaptation level, it was found that as the students' age increased, the early symptoms of learning disabilities decreased. As a result of the research, a negative significant relationship was found between early signs of learning difficulties and school adjustment levels. While the research findings supported the relevant literature in terms of some variables, they differed in terms of some variables. The relevant findings were discussed with their similar and different aspects and suggestions were listed.