Sanat eğitiminde sanatçı defterlerinin önemi ve Frida Kahlo örneği
The importance of artist sketchbooks in art education: The example of Frida Kahlo
  1. Tez No: 955384
  2. Yazar: MELİKE AL KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET CÜNEYT ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, sanat eğitiminde sanatçı defteri kullanımının önemi ele alınmış ve Frida Kahlo'nun sanatçı defteri örnek gösterilerek yaratıcı süreç üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sanat eğitimi, bireyin düşünsel ve duygusal süreçlerini ifade etmesine olanak tanıyan; yaratıcılığını geliştirmesi, analitik, görsel ve eleştirel düşünme becerisi kazanmasını sağlayan önemli bir süreçtir. Bu süreci destekleyen en önemli faktörlerden biri de sanatçı defterleridir. Sanatçı defterleri, duygu ve düşüncelerin anlık olarak kayıt altına alındığı ve yaratım sürecindeyken sanatçının, içsel dünyasını, duygusal deneyimlerini, tasarımlarını, fikirlerini şekillendirdiği önemli bir araçtır. Birey bu defterler sayesinde sanatsal gelişimini izleyerek fikirlerinin olgunlaşma evresine şahit olur. Bu sayede de yaratıcılığını sürekli olarak beslemeye devam eder. Sanat eğitiminde Frida Kahlo'nun defterlerinin incelenmesi, öğrencilerin yaratıcı düşünme süreçlerini derinleştirmeleri açısından güçlü bir referans noktası oluşturur. Kahlo'nun defterleri, bireysel deneyimlerin, duyguların ve toplumsal meselelerin sanatsal üretime nasıl entegre edilebileceğini çarpıcı bir biçimde ortaya koyarak, sanat eğitimi bağlamında özgün bir kaynak niteliği taşır. Bu nedenle Frida Kahlo'nun defterleri, kişisel deneyimlerin sanata nasıl dönüştüğünü anlamak için önemli bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the importance of using artist's sketchbooks in art education, with a focus on Frida Kahlo's sketchbook as an example, and examines its impact on the creative process. Art education is an important process that allows individuals to express their cognitive and emotional processes, develop their creativity, and acquire analytical, visual, and critical thinking skills. One of the most important factors supporting this process is the artist's sketchbook. Artist's sketchbooks are important tools in which emotions and thoughts are recorded in real-time, and during the creative process, the artist shapes their inner world, emotional experiences, designs, and ideas. Through these sketchbooks, individuals can track their artistic development and witness the maturation of their ideas. This continuous process nourishes creativity. In art education, examining Frida Kahlo's sketchbooks serves as a powerful reference point for deepening students' creative thinking processes. Kahlo's sketchbooks dramatically illustrate how personal experiences, emotions, and social issues can be integrated into artistic production, making them a unique resource within the context of art education. Therefore, Frida Kahlo's sketchbooks serve as an important guide for understanding how personal experiences can be transformed into art.