Teknoloji kabul modeli (TKM) ve planlı davranış teorisi (PDT) çerçevesinde e-serbest meslek makbuzu uygulamasının kullanım kabulü
Acceptance use of e-self-employment receipt application within the framework of technology acceptance model (TKM) and planned behavior theory (PDT)
- Tez No: 955391
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İLYAS TURĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Pandemi süreci, dünya genelinde dijital dönüşüm faaliyetlerini önemli ölçüde artırmış, bu dönüşümden muhasebe mesleği de doğrudan etkilenmiştir. Mesleğin dijital dönüşümünü kolaylaştırmak amacıyla birçok dijital uygulama hayata geçirilmiş ve meslek mensuplarının kullanımına sunulmaya devam edilmektedir. İnternet tabanlı muhasebe yazılımları, E-Defter, E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-Arşiv uygulamaları, Beyanname Sistemi, E-Tebligat Sistemi ve İnteraktif Vergi Dairesi gibi uygulama ve elektronik sistemler, muhasebe mesleğinde dijital muhasebe uygulamalarının kullanımını artırmış, bazı uygulamalar ise zorunlu hâle gelmiştir. Ulusal ve uluslararası literatürde dijital muhasebe uygulamalarına ilişkin mevcut çalışmalar bulunmakla birlikte, E-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına yönelik nitelikli yayınların oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın, alandaki bu boşluğu dolduracağı düşünülmektedir. Araştırmada, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kullanıma sunulan E-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasının muhasebe meslek mensupları tarafından kabulü, Teknoloji Kabul Modeli (TKM) ve Planlı Davranış Teorisi (PDT) değişkenleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın ana kütlesini Türkiye genelindeki muhasebe meslek mensupları, örneklemini ise İstanbul ilinde faaliyet gösteren meslek mensupları oluşturmaktadır. Veriler anket yoluyla toplanmış ve Kısmi En Küçük Kareler ile Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi kullanılarak analiz için yeterli örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Doğrudan ve dolaylı ilişkileri tespit etmek amacıyla otuz üç hipotez test edilmiştir. Araştırma sonucunda, muhasebe meslek mensuplarının söz konusu uygulamaya yönelik tutumlarının, algılanan faydalarının, kullanım kolaylığının ve sosyal çevrelerinden gelen tepkilerin, E-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasını kullanma niyetlerini anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. daha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The pandemic has significantly increased digital transformation activities worldwide, and the accounting profession has been equally affected by this transformation. Many digital applications have been introduced to facilitate the digital transformation of the profession, and new applications are still being made available to professionals. Applications and electronic systems such as internet based accounting software, E-Ledger, E-Invoice, E-Archive Invoice, E-Archive applications, Declaration System, E-Notification System, and Internet Tax Office have increased the use of digital accounting applications in the accounting profession, with some applications becoming mandatory. Although there are existing studies on digital accounting applications in national and international literature, it has been observed that there are few significant and qualitative publications on the E-Self Employment Receipt application. It is believed that this study will fill the gap in the field. The research examined the acceptance of the GIB E-Self Employment Receipt application by accounting professionals using the Technology Acceptance Model (TAM) and Theory of Planned Behavior (TPB) variables. The study's main population consists of accounting professionals in Turkey, with the sample comprising professionals operating in Istanbul. Data were collected through surveys, and the necessary sample size was reached for analysis using Structural Equation Modeling with Partial Least Squares. Thirty three hypotheses were evaluated to identify direct and indirect relationships. The study found that accounting professionals' attitudes toward the application, perceived benefits, ease of use, and reactions from others significantly influence their intention to use the GIB E-Self Employment Receipt application. daha sonra doldurulacaktır.