Yaşlanan nüfusun kamu sağlıkharcamalarına etkisi
The impact of aging population on public health expenditures
- Tez No: 955395
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde, yaşlanan nüfusun kamu sağlık harcamalarına etkisi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Avrupa, genelinde demografik yapının değişmesiyle birlikte yaşlı nüfus oranlarının giderek artması, sosyal ve ekonomik alanlarda önemli etkiler yaratmaktadır. Özellikle sağlık sektörü bu değişimden doğrudan etkilenmekte, artan yaşlı nüfus sağlık hizmetlerine olan talebi büyütmekte ve kamu sağlık harcamalarının hızla yükselmesine neden olmaktadır. Bu durum hem kamu bütçesi hem de sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği açısından ciddi bir meydan okuma oluşturmaktadır. Tez çalışmasında, yaşlanma sürecinin sağlık harcamalarına etkileri hem teorik hem de uygulamalı açıdan ele alınmıştır. Avrupa'da bulunan eğilimler karşılaştırmalı olarak incelenmiş, artan sağlık maliyetlerinin kamu maliyesine yansıması analiz edilmiştir. Yaşlanan nüfusun getirdiği sağlık ve bakım hizmetleri ihtiyacı, yalnızca doğrudan sağlık harcamalarını değil, aynı zamanda sosyal güvenlik sistemlerini ve uzun dönemli bakım hizmetlerini de etkilemektedir. Çalışma, kamu sağlık harcamalarının yönetiminde, demografik değişimlerin dikkate alınmasının önemine işaret etmekte ve sürdürülebilir sağlık finansmanı için öneriler geliştirmektedir. Bu kapsamda koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, sağlıklı yaşlanmayı teşvik eden politikaların benimsenmesi ve uzun dönemli bakım hizmetlerinin güçlendirilmesi gibi stratejiler ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of ageing population on public health expenditures is analysed comprehensively. The gradual increase in the proportion of elderly population with the change in the demographic structure across Europe creates significant effects in social and economic areas. Especially the health sector is directly affected by this change, the increasing elderly population increases the demand for health services and causes public health expenditures to increase rapidly. This situation poses a serious challenge for both the public budget and the sustainability of health services. In this thesis, the effects of the ageing process on health expenditures are analysed both theoretically and practically. The trends in Europe have been examined comparatively and the reflection of increasing health costs on public finance has been analysed. The need for health and care services brought about by the ageing population affects not only direct health expenditures but also social security systems and long-term care services. The study points out the importance of taking demographic changes into account in the management of public health expenditures and develops recommendations for sustainable health financing. In this context, strategies such as expanding preventive health services, adopting policies that promote healthy ageing and strengthening long- term care services come to the fore.